Reklama

Wielkopolskie: Dwie gminy odcięte od dostaw gazu

Problemy z dostawami gazu od firmy Novatek, wpisanej na polską listę sankcyjną, mają obecnie dwie gminy w Wielkopolsce: Mieścisko w powiecie wągrowieckim i Zagórów w powiecie słupeckim - poinformował w środę wieczorem wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Jak się później okazało, taka sytuacja ma miejsce również w kilku innych gminach, w tym także w Łebie w województwie pomorskim.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

Reklama

- W związku z objęciem sankcjami firmy Novatek Green Energy - dostawcy gazu na terenie gminy Mieścisko, zarząd tej firmy podjął decyzję o zaprzestaniu dostarczania gazu do wszystkich odbiorców na tym terenie - poinformował w środę w mediach społecznościowych wójt gminy Przemysław Renn.

Gmina Mieścisko: Bez gazu w domach, szkołach czy ośrodkach zdrowia

Jak wskazał wójt, oznacza to, że gazu zostało pozbawionych kilkadziesiąt gospodarstw domowych, wszystkie instytucje samorządowe takie jak urząd gminy, szkoła, przedszkole, ośrodek pomocy społecznej, biblioteka, ośrodek zdrowia, a także przedsiębiorstwa. Dodał, że dostawy gazu zostały wyłączone w środę około godz. 16.

Wójt podkreślił, że jest w stałym kontakcie z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim oraz Wielkopolskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu. - Razem pracujemy nad opanowaniem sytuacji celem jak najszybszego wznowienia dostaw gazu. Proszę wszystkich o cierpliwość i zrozumienie, działamy, by gaz wrócił do domów, firm i instytucji jak najszybciej - zaznaczył.

Kolejna gmina bez dostaw gazu

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński powiedział w środę wieczorem, że w całym regionie problem wyłączenia dostaw gazu przez firmę Novatek dotyczy dwóch gmin - Mieściska (pow. wągrowiecki) i gminy Zagórów (pow. słupecki).

- W gminie Mieścisko firma Novatek zaprzestała przesyłu gazu o godz. 16:30. Obsługuje ona kilka instytucji publicznych, około 40 gospodarstw domowych. Natomiast jeśli chodzi o gminę Zagórów - zaobserwowano tam, według informacji, jaką uzyskaliśmy od włodarzy gminy, zmniejszenie ciśnienia gazu w instalacji, w związku z czym dla bezpieczeństwa wyłączono w tej gminie piece gazowe - powiedział.

Pytany, czy służby wojewódzkie mają potwierdzenie, by wyłączenie dostaw gazu było związane z wpisaniem firmy Novatek na listę sankcyjną, wojewoda zaznaczył, że są to informacje od władz gmin, które kontaktowały się z osobami upoważnionymi z ramienia dostawcy gazu. - Bazujemy na informacjach, które przekazują nam samorządy - podkreślił.

Wojewoda zaznaczył, że Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformuje w czwartek, w jaki sposób dostawy gazu w obu gminach mają zostać przywrócone. - Wszystkie działania, które są podejmowane obecnie przez zarówno służby państwowe, jak i spółki skarbu państwa zajmujące się przesyłem gazu, dążą do tego, aby dostawy były jak najszybciej przywrócone - zaznaczył.

Jak się okazało, na liście gmin dotkniętych tym problemem są także m.in. Łeba, Mrozy, Kałuszyn, Cegłów, Lubień Kujawski, Żuromin oraz Zagórów.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wielkopolska | Wojna w Ukrainie 2022 | Ukraina | sankcje wobec Rosji

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy