Reklama

Reklama

Wielki sukces Ukraińców. Odbili miasto, które Rosjanie zajmowali od początku wojny

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził w czwartek wieczorem odzyskanie przez siły ukraińskie miasta Bałaklija. Leżące w obwodzie charkowskim miasto było w rękach rosyjskiej armii przez sześć miesięcy.

"Wszystko na swoich miejscach. Flaga Ukrainy w wolnym ukraińskim mieście pod wolnym ukraińskim niebem!" - napisał Zełenski w komunikatorze Telegram. Prezydent podziękował wojskowym i podkreślił, że jest z nich dumny.

Szef państwa opublikował nagranie, na którym żołnierz sił specjalnych na tle ukraińskiej flagi zawieszonej na dachu budynku melduje prezydentowi wzięcie pod kontrolę miasta. 

Ukraińcy odbijają miasto, które od początku wojny okupowali Rosjanie

Licząca przed rosyjską inwazją około 27 tys. mieszkańców Bałaklija znajduje się w połowie drogi pomiędzy Charkowem oraz miastami Kramatorsk, Słowiańsk i Bachmut w obwodzie donieckim. Miasto było okupowane przez wojska rosyjskie od początku marca.  

Reklama

Stało się to krótko po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. 24 lutego Rosja najechała niepodległe terytorium Ukrainy, skupiając się początkowo na rejonie Kijowa. Po fiasku w Kijowie, Rosjanie przesunęli front na wschód i południe, gdzie od miesięcy odnotowują spore straty. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy