Reklama

Wielka Brytania wyśle Ukrainie amunicję ze zubożonym uranem. Putin reaguje

W brytyjskim Bovington szkolą się ukraiński czołgiści, którzy będą walczyć na czołgach Challenger 2. Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii poinformowała o amunicji, która razem z maszynami trafi na front. Pociski będą zawierały zubożony uran. Do informacji odnieśli się: rosyjski dyktator Władimir Putin oraz minister obrony Siergiej Szojgu.

20 marca na stronie parlamentu Zjednoczonego Królestwa pojawiła się odpowiedź na pytanie, które wystosował Raymond Jolliffe, lord Hylton i jeden z 92 dziedzicznych parów, którzy zostali wybrani jako pozostali członkowie Izby Lordów.

6 marca zapytał czy w ramach brytyjskiej pomocy dla Ukrainy, na front trafiią nie tylko czołgi Challenger 2, ale też amunicja zawierająca zubożony uran.

Reklama

Ukraina otrzyma nowe pociski

20 marca opublikowano odpowiedź Annabel Goldie - sekratrz stanu w ministerstwie obrony i również członkini Izby Lordów.

"Oprócz przekazania Ukrainie eskadry czołgów Challenger 2, będziemy dostarczać amunicję, w tym pociski przeciwpancerne, które zawierają zubożony uran. Są bardzo skuteczne w pokonywaniu nowoczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych" - zaznaczyła w odpowiedzi Goldie.

Najprawdopodobniej chodzi o pociski APFSDS, które posiadają rdzeń ze stopu zubożonego uranu. Taka amunicja ma większe zdolności przebicia pancerza wrogiego czołgu. Po drugie, w momencie uderzenia powstaje pył z cząsteczkami uranu, który ulega samozapłonowi, co zwiększa siłę rażenia

Pociski z uranem dla Ukrainy. Putin: Odpowiemy na to

Do sprawy pocisków z zubożonym uranem dla Ukrainy we wtorek w czasie konferencji prasowej odniósł się rosyjski dyktator Władimir Putin. - Odpowiemy na fakt wysyłania przez Brytyjczyków amunicji z uranem do Ukrainy - zapowiedział. 

Głos w sprawie zabrał również minister obrony Federacji Rosyjskiej. - Będzie odpowiedź na możliwe dostawy amunicji ze zubożonym uranem do Ukrainy - zaznaczył Siergiej Szojgu i dodał, że "mamy coraz mniej szans na uniknięcie konfliktu jądrowego".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uran | Wielka Brytania | Challenger 2 | Ukraina | amunicja | czołgi

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy