Reklama

Reklama

Wielka Brytania przekazuje Ukrainie nowszą wersję pocisku Brimstone

Brytyjczycy wyślą na Ukrainę pociski Brimstone 2. To nowa, bardziej zaawansowana wersja laserowo naprowadzanego pocisku, o dwukrotnie większym zasięgu niż podstawowy model.

"Daily Telegraph" poinformował, że Wielka Brytania przekazuje Ukraińcom nowy model broni. Jak wyjaśnia gazeta, Brytyjczycy po raz pierwszy wysłali Ukrainie pociski Brimstone około pół roku temu, ale na nagraniu opublikowanym w październiku przez siły zbrojne widoczna jest przygotowana do transportu w bazie RAF Brize Norton nowsza wersja tej broni. 

Są one zazwyczaj wystrzeliwane z powietrza, ale ukraińscy żołnierze używają w tym celu zmodyfikowanych ciężarówek, które służą jako mobilne platformy startowe. 

Pociski Brimstone 2, z których każdy kosztuje ok. 175 tys. funtów, mogą trafiać w cele poprzez śledzenie lasera kierowanego przez żołnierzy, samoloty lub pojazdy albo wybierać własny cel z zaprogramowanej listy dzięki zastosowaniu fal radaru. System ten pozwala broni na skanowanie pola walki i wybór najbardziej odpowiedniego celu, pomijając pojazdy cywilne lub mniej ważny sprzęt wojskowy. Brimstone może być użyty w obszarach zabudowanych, bo dzięki naprowadzaniu laserowemu redukowana jest możliwość potencjalnych strat wśród ludności cywilnej. 

Reklama

Rishi Sunak zapowiedział kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Pierwsza wersja Brimstone weszła do użycia w Królewskich Siłach Powietrznych (RAF) w 2005 roku. Po dokonanej w 2008 roku modernizacji pocisk może być naprowadzany laserowo. Nowy model Brimstone 2 wszedł do służby w 2016 roku. Z zasięgiem po wystrzeleniu z samolotu wynoszącym około 60 km i głowicą bojową o wadze 6,3 kg Brimstone 2 jest przeznaczony przede wszystkim do rażenia celów naziemnych, w tym poruszających się pojazdów. Opracowano jednak wersję morską broni, przeznaczoną specjalnie do rażenia szybkich jednostek atakujących, takich jak łodzie motorowe. 

Podczas wizyty w Kijowie w minioną sobotę brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił, że na Ukrainę zostanie wysłany kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 50 milionów funtów. "Daily Telegraph" zaznacza, że, jak się uważa, pociski Brimstone nie będą częścią tego pakietu, który ma skupiać się na broni i amunicji do obrony powietrznej, aby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony dostarczanych Rosji przez Iran dronów Shahed-136

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy