Reklama

Reklama

Wielka Brytania przekaże Ukrainie system MLRS? Zgodę muszą wyrazić USA

Prezydent USA Joe Biden i brytyjski premier Boris Johnson rozmawiali o przekazaniu Ukrainie przez Wielką Brytanię systemu artylerii rakietowej M270 MLRS - podał portal Politico. Ze względu na przepisy eksportowe Wielka Brytania musi uzyskać zgodę USA na podjęcie tego kroku.

Według Politico, który powołuje się na osobę wtajemniczoną w rozmowy oraz dokument, Biden i Johnson rozmawiali na temat przekazania rakiet Ukrainie w środę rano, zaś w czwartek będzie to przedmiotem rozmowy szefów dyplomacji obu państw.

Do ruchu dochodzi po tym, jak Biden ogłosił w środę przekazanie Ukrainie wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS wraz z kierowanymi rakietami o zasięgu 70 km. MLRS to starsza, cięższa wersja HIMARS, różniąca się m.in. gąsienicowym podwoziem oraz dwukrotnie większą liczbą przenoszonych rakiet. Wielka Brytania musi mieć zgodę na przekazanie uzbrojenia ze względu na przepisy eksportowe. Według Politico, zgoda administracji Bidena jest niemal pewna.

Reklama

Ostateczna liczba rakiet będzie większa

O przekazanie obu systemów od dawna ubiegała się Ukraina, która dzięki nowej broni będzie mogła precyzyjnie uderzać z większego niż dotąd dystansu.

USA zgodziły się na razie przekazać Ukrainie cztery wyrzutnie HIMARS, lecz Pentagon zasygnalizował, że ostatecznie ich liczba będzie większa.

Reklama

Reklama

Reklama