Reklama

Wielka Brytania. Ministerstwo obrony: Rosja zapewne zintensyfikuje działania przed 9 maja

Rosja zapewne zintensyfikuje działania militarne we wschodniej Ukrainie - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony. Według ministerstwa Rosja chce zademonstrować osiągnięcie znaczącego sukcesu przed 9 maja, kiedy obchodzony jest tam Dzień Zwycięstwa.

 "Rosja prawdopodobnie pragnie zademonstrować znaczące sukcesy przed dorocznymi obchodami Dnia Zwycięstwa 9 maja. Może to wpłynąć na szybkość i siłę prowadzenia przez nią operacji w okresie poprzedzającym tę datę. Siły rosyjskie posuwają się obecnie z rejonów postoju w Donbasie w kierunku Kramatorska, który nadal cierpi z powodu ciągłych ataków rakietowych. Utrzymuje się wysoki poziom rosyjskiej aktywności powietrznej, ponieważ Rosja stara się zapewnić bliskie wsparcie lotnicze dla swojej ofensywy we wschodniej Ukrainie, aby stłumić i zniszczyć ukraińskie zdolności obrony powietrznej" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Reklama

Rosjanie każą przygotować koncerty na 9 maja

Rosyjskie władze okupacyjne nakazały instytucjom kultury na terenie obwodu zaporoskiego Ukrainy zorganizowanie koncertów z okazji 9 maja, dnia w którym Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa - poinformowały na Telegramie władze obwodowe w środę.

- Do instytucji kultury przychodzili przedstawiciele Federacji Rosyjskiej i domagali się zorganizowania koncertów z okazji 9 maja. Wyznaczyli nielegalnie swojego dyrektora - przekazał mer Berdiańska Ołeksandr Swidło.

Jakie "zwycięstwo" Rosji na 9 maja?

Wcześniej rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk informował, że do 9 maja władze Rosji chcą zademonstrować swojemu społeczeństwu zdobycie Donbasu i korytarza lądowego na Krym.

- Teraz ich cel jest jasny, wyparcie sił ukraińskich poza administracyjne granice obwodów donieckiego i ługańskiego, a także utrzymanie korytarza lądowego na tymczasowo okupowany Krym. Właśnie takie "zwycięstwo" ich władza próbuje sprzedać swojemu społeczeństwu. Ale Rosja z całą pewnością się do tego nie ograniczy - powiedział w wywiadzie dla RBK-Ukraina.PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | Ukraina | Dzień Zwycięstwa | Rosja | 9 maja

Reklama

Reklama

Reklama