Reklama

Reklama

Większość krajów APEC potępiła agresję Rosji na Ukrainę. Są jednak wyjątki

Większość krajów członkowskich APEC podczas szczytu w Bangkoku stanowczo potępiła agresję Rosji na Ukrainę. W wydanej w sobotę wspólnej deklaracji przywódców podano jednak, że pojawiły się też odmienne opinie na ten temat.

Podczas spotkania w stolicy Tajlandii kraje członkowskie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) powtórzyły swoje stanowiska wyrażane wcześniej na innych forach, w tym w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z marca, gdy "w najmocniejszych słowach" potępiono rosyjską agresję i zażądano od Moskwy wycofania wojsk z Ukrainy - napisano w deklaracji.

"Większość państw członkowskich stanowczo potępiła wojnę w Ukrainie i podkreśliła, że powoduje ona olbrzymie cierpienie cywilów oraz pogłębia istniejące słabości światowej gospodarki" - podkreślono w dokumencie.

Reklama

Zaznaczono jednak, że pojawiły się też "inne opinie oraz odmienne oceny sytuacji i sankcji". APEC nie jest właściwym forum do rozwiązywania problemów dotyczących bezpieczeństwa, ale przyznajemy, że te kwestie mogą mieć znaczące konsekwencje dla globalnej gospodarki - dodano.

Podobne słowa w deklaracji po szczycie G20

Bardzo podobne sformułowania pojawiły się w deklaracji przywódców po niedawnym szczycie G20 na indonezyjskiej wyspie Bali. Nie wyjaśniono, jakie kraje nie zdecydowały się na potępienie agresywnych działań Rosji, która należy zarówno do G20, jak też do APEC.

Na szczycie zrzeszającej 21 państw APEC w Bangkoku spotkali się m.in. przywódca Chin Xi Jinping, premier Japonii Fumio Kishida, wiceprezydent USA Kamala Harris oraz - gościnnie - prezydent nienależącej do tej grupy Francji Emmanuel Macron.

Było to pierwsze spotkanie przywódców APEC od czterech lat. W 2019 roku szczyt, który miał się odbyć w Chile, został odwołany z powodu protestów, a w kolejnych dwóch latach przedstawiciele państw rozmawiali wirtualnie z powodu pandemii Covid-19.

Reklama

Reklama

Reklama