Reklama

Reklama

Węgry deklarują pomoc w transportach ukraińskiego zboża

Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zadeklarował pomoc w transportach ukraińskiego zboża. Jego zdaniem można byłoby wykorzystać terytorium Węgier do budowy dwóch centrów logistycznych.

- Zaproponowaliśmy przejazd przez terytorium Węgier, a co więcej, ułatwienie tranzytu jakichkolwiek dostaw żywności przeznaczonych dla różnych części świata z Ukrainy, głównie dla Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu - powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, cytowany przez agencję Reutera.

"Dostęp kolejowy z Węgier do portów jest szybki"

W czasie spotkania szefów dyplomacji państw UE Szijjarto podkreślił, że na wschodniej granicy Węgier można rozmieścić dwa centra logistyczne.

- W ten sposób, jeśli jakikolwiek rodzaj ziarna albo innego płodu rolnego miałby zostać eksportowany na Bliski Wschód albo do Afryki Północnej przez Węgry, byłoby to sprawne. (...) Dostęp kolejowy z Węgier do portów w Europie Południowo-Wschodniej jest szybki - skomentował minister spraw zagranicznych Węgier

Reklama

Problemy w dostawach zboża

Ukraina jest jednym z głównych światowych producentów zbóż i roślin oleistych, ale jej eksport gwałtownie spadł od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego. Z powodu rosyjskiej blokady ukraińskich portów Morza Czarnego Kijów próbuje wykorzystać transport drogowy, rzeczny i kolejowy do eksportu swoich produktów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy