Reklama

Reklama

W Stambule podpisano porozumienie ws. transportu zboża przez Morze Czarne

- Umowa o eksporcie zboża z Ukrainy przez Morze Czarne zmniejszy światowy kryzys żywnościowy - przekazał prezydent Turcji Recep Erdogan. W Stambule, gdzie trwały negocjacje między delegacjami Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ, podpisano umowę o bezpiecznym transporcie żywności z ukraińskich portów.

- Osiągnęliśmy porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne - przekazał sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. 

Sekretarz dodał, że umowa pozwoli na znaczący eksport zboża przez trzy kluczowe ukraińskie porty: w Odessie, Czornomorsku i Jużnem (Piwdennem).

- Na porozumieniu zyskają kraje rozwijające się i ludzie najbardziej narażeni na głód - przekazał Guterres.

Sekretarz generalny ONZ wezwał też Rosję i Ukrainę do pełnego stosowania się do zapisów umowy.

Erdogan: Umowa zapobiegnie klęsce głodu i dalszemu wzrostowi cen

- Umowa o odblokowaniu eksportu zboża z Ukrainy przez porty nad Morzem Czarnym pomoże w rozwiązaniu światowego kryzysu żywnościowego i złagodzi wzrost cen żywności na globalnych rynkach - zaznaczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Reklama

- Jesteśmy dumni z tego, że bierzemy udział w inicjatywie, która odegra ważną rolę w rozwiązaniu światowego kryzysu żywnościowego - powiedział Erdogan podczas ceremonii podpisania porozumienia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Z Ukrainy do Rosji przymusowo wywieziono ponad 5 tys. dzieci. Udało się odzyskać 46

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji, którzy podpisali zawarte wraz z Turcją i ONZ porozumienie o odblokowaniu eksportu zboża z Ukrainy zrobili to osobno, nie usiedli przy wspólnym stole i unikali podania sobie dłoni - przekazał Reuters.

Podczas ceremonii znajdujące się w tle flagi państwowe zostały ustawione tak, by te należące do Rosji i Ukrainy nie stały bezpośrednio obok siebie, tylko były przedzielone flagami Turcji i ONZ.

Porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy to ważny krok dla uniknięcia światowego kryzysu żywnościowego - ocenił wiceszef biura prezydenta Ukrainy i jego doradca do spraw międzynarodowych Andrij Sybiha.

"Stambuł. Zatwierdzono inicjatywę odblokowania ukraińskich portów! Pozwoli ona otworzyć korytarz humanitarny dla eksportu zboża. To ważny krok, aby uniknąć globalnego kryzysu żywnościowego" - napisał Sybiha na Twitterze.

Podkreślił, że Ukraina docenia aktywną rolę ONZ i Turcji w uregulowaniu kwestii zboża.

Szczegóły ustaleń ws. eksportu zboża przez Morze Czarne

Ustalenia podpisanego porozumienia odblokowującego eksport zbóż z Ukrainy przewidują zagwarantowanie bezpiecznych korytarzy do ukraińskich portów, co oznacza "praktyczne zawieszenie broni" dla objętych umową statków i obiektów - przekazali urzędnicy ONZ.

W rozmowie z dziennikarzami wyżsi przedstawiciele ONZ zaznaczyli jednak, że w tekście umowy nie pada słowo "zawieszenie broni".

Strona ukraińska ma zapewnić bezpieczne przejście statków eksportujących zboże przez zaminowane wody wokół ukraińskich portów.

Wśród najważniejszych zapisów porozumienia znalazło się też utworzenie w Stambule Wspólnego Centrum Koordynacyjnego z przedstawicielami wszystkich czterech stron. Zadaniem Centrum będzie m.in. koordynowanie kontroli statków, prowadzonej w tureckich portach, która ma zapobiec sprowadzaniu przez jednostki udające się po ukraińskie zboże broni do tego kraju.

Umowa została zawarta na 120 dni z możliwością jej przedłużenia. Zanim statki zaczną faktycznie wywozić zboże z ukraińskich portów minie kilka tygodni, samo przygotowanie ukraińskich portów do tej operacji wymaga około 10 dni - zaznaczyli przedstawiciele ONZ.

Rozmowy ws. transportu zboża trwały już od dawna

W Stambule już wcześniej odbyły się pierwsze rozmowy dotyczące umowy. Władze tureckie przekazały po nich, że strony zgodziły się w sprawie ogólnych zapisów porozumienia, które zostanie skonkretyzowane i spisane podczas kolejnego spotkania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Turcja: W piątek umowa ws. eksportu ukraińskiego zboża

Dotychczas Moskwa odrzucała swoją odpowiedzialność za zaostrzanie światowego kryzysu żywnościowego tłumacząc, że zmniejszenie przez nią eksportu zbóż i nawozów jest spowodowane nałożonymi na nią przez Zachód sankcjami. Kraje zachodnie argumentowały, że z sankcji zwolnione są produkty spożywcze i żywność.

Ukraina i Rosja są jednymi z największych na świecie producentów i eksporterów zbóż. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, eksport przez czarnomorskie porty tego kraju został zablokowany. W ukraińskich magazynach zalegają miliony ton zboża. Rosyjska blokada ukraińskiego eksportu przyczyniła się do wzrostu cen żywności na światowych rynkach i - zdaniem organizacji międzynarodowych - może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy