Reklama

Reklama

W obwodzie chersońskim Rosjanie chcą wcielać do wojska Ukraińców

- Rosjanie chcą zmusić Ukraińców do walki przeciwko Ukrainie – cytuje ukraińskie dowództwo operacyjne Południe, agencja Ukrinform. Według strony ukraińskiej, okupanci zajmujący obwód chersoński mają plan, by wcielać do wojska tamtejszych mężczyzn.

"Władze okupacyjne i armia raszystów (Rosjan - red.) chcą zmusić miejscowych do współpracy i zaakceptowania okupacji. Według dostępnych danych zamierzają zmobilizować Ukraińców z okupowanych terytoriów obwodu chersońskiego na wojnę przeciwko Ukrainie" - napisano w komunikacie.

Dowództwo operacyjne Południe zaznaczyło, że takie działanie jest sprzeczne z prawem humanitarnym i stanowi zbrodnię wojenną. Rosja postępuje tak również na okupowanych terenach w Donbasie na wschodzie Ukrainy - podkreślono.

Wojna. Około połowa mieszkańców opuściła obwód chersoński 

Rosyjscy okupanci od 10 dni nie pozwalają mieszkańcom obwodu chersońskiego na południu Ukrainy wyjeżdżać na tereny kontrolowane przez rząd w Kijowie. Ma to związek z faktem, że około połowa ludności Chersońszczyzny już opuściła ten region - poinformował szef władz obwodowych Hennadij Łahuta.

Reklama

Liczący przed wojną ponad 280 tys. mieszkańców Chersoń to jedyna stolica obwodu, która została dotychczas zajęta przez siły najeźdźcy.

10 kwietnia sztab generalny ukraińskiej armii przekazał doniesienia, że w obwodzie chersońskim Rosjanie jakoby drukują materiały agitacyjne, by przeprowadzić tzw. referendum w sprawie utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej". W kolejnych dniach władze w Kijowie i ukraińskie źródła wojskowe informowały, że "głosowanie" w tym regionie mogłoby dojść do skutku pod koniec kwietnia lub na początku maja. 9 maja wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oświadczyła, że tzw. referendum nie odbyło się dotychczas ze względu na skuteczne działania ukraińskiej armii i służb specjalnych.

Jak przekazała 20 maja ukraińska gazeta internetowa "Kyiv Independent", samozwańczy gubernator obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo ogłosił podczas spotkania z rosyjskimi kolaborantami, że "Chersoń wkrótce stanie się częścią Rosji". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy