Reklama

Reklama

Uzbrojenie Rosji "topnieje". Zamawiają z Iranu i Korei Północnej

Brytyjski resort obrony zauważa, że Rosja najprawdopodobniej sprowadza coraz więcej uzbrojenia z Iranu czy Korei Północnej - krajów objętych sankcjami. Powodem jest zmniejszające się uzbrojenie Federacji Rosyjskiej.

We wtorek ukraińska armia poinformowała, że po raz pierwszy najprawdopodobniej zestrzeliła w okolicach Kupiańska w obwodzie charkowskim drona bojowego Shahed-136 wyprodukowanego w Iranie i używanego przez rosyjskie wojsko na Ukrainie.

Rosja traci broń. Brytyjczycy wskazują na Koreę Północną

W najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie Ministerstwo Obrony oceniło, że Rosja najpewniej po raz pierwszy wykorzystała takie maszyny w trwającej wojnie.

"Shahed-136 to bojowe drony-kamikaze o zasięgu 2,5 tys. kilometrów. Podobna broń była prawdopodobnie wykorzystywana w atakach na Bliskim Wschodzie, w tym w uderzeniu na tankowiec MT Mercer Street w 2021 roku" - zwrócił uwagę brytyjski resort.

Reklama

Jak również zaznaczono we wpisie na Twitterze, "Rosja prawie na pewno w coraz większym stopniu pozyskuje uzbrojenie z innych silnie obłożonych sankcjami państw, jak Iran czy Korea Północna, podczas gdy jej własne zapasy topnieją". 

"Strata drona Shahed-136 w pobliżu linii frontu sugeruje, że istnieje realistyczna możliwość, iż Rosja próbuje używać tego systemu do prowadzenia taktycznych uderzeń, a nie ataków na bardziej strategiczne cele głębiej na ukraińskim terytorium" - dodaje brytyjski resort obrony.

Czytaj także: Ukraina: Su-24 i Su-25 zestrzelone w ciągu dwóch godzin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy