Reklama

USA: Zgoda na zajęcie majątku rosyjskiego oligarchy Konstantina Małofiejewa

Majątek rosyjskiego oligarchy Konstantina Małofiejewa w wysokości 5,4 miliona dolarów zostanie zajęty - ogłosił w czwartek sąd okręgowy w Nowym Jorku. Zgoda sądu pozwoli na transfer pieniędzy Rosjanina na Ukrainę. Konstantin Małofiejew został objęty sankcjami jeszcze w 2014 roku.

Małofiejew, który jest właścicielem Cargrad TV, jest w USA oskarżony o finansowanie separatyzmu na Krymie i został objęty sankcjami w 2014 roku. Osiem lat później amerykańska prokuratura oskarżyła go o unikanie sankcji.

USA: Zgoda na konfiskatę majątku rosyjskiego oligarchy

Pod koniec 2022 roku prokuratorzy oświadczyli, że mieli prawo zająć pieniądze na koncie Małofiejewa w Sunflower Bank w Denver, ponieważ próbował on przekazać je swojemu partnerowi biznesowemu z naruszeniem amerykańskich sankcji.

Prokuratorzy w czwartek stwierdzili, że fundusze powinny zostać skonfiskowane, a ich wniosek zatwierdził sąd na Manhattanie. Zgodnie z przyjętą w USA poprawką do ustawy budżetowej, pieniądze Małofiejewa mogą zostać skierowane na potrzeby odbudowy Ukrainy.

Reklama

Konfiskata majątków oligarchów na rzecz Ukrainy

- Kwoty te są znikome w porównaniu z kosztami katastrofy, wyrządzonej przez Rosję narodowi Ukrainy, ale wkład jest ważny - powiedział Andrew Adams, szef działającej z ramienia ministerstwa sprawiedliwości USA specjalnej grupy śledczej KleptoCapture, której celem jest ściganie i aresztowanie "skorumpowanych rosyjskich oligarchów i każdego, kto łamie sankcje Waszyngtonu wobec Moskwy po inwazji na Ukrainę".

Poza USA tylko Kanada wprowadziła w życie mechanizm konfiskaty rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy. W czerwcu Ottawa przyjęła nowelizację ustawy o specjalnych środkach ekonomicznych, która umożliwiła przejmowanie i wykorzystanie rosyjskiego majątku do pomocy Ukrainie.

Grupa KleptoCapture tymczasowo przejęła aktywa innych rosyjskich oligarchów, w tym jacht o wartości 300 milionów dolarów, ale nie posiada jeszcze sądowego zezwolenia na trwałą konfiskatę tych dóbr i środków.

Skonfiskowane majątki niedługo mają trafić na Ukrainę

KleptoCapture jest jednostką Departamentu Sprawiedliwości USA, która została powołana w marcu 2022 roku. Jej głównym celem jest egzekwowanie sankcji, które zostały nałożone na rosyjskich oligarchów po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku

Ukraińska agencja Unian pod koniec stycznia bieżącego roku powiadomiła, że w najbliższym czasie USA mogą rozpocząć przekazywanie Ukrainie majątków. O przekazywaniu skonfiskowanego mienia mówił Andrew Adams, dyrektor grupy zadaniowej Ministerstwa Finansów USA ds. Identyfikacji i konfiskaty nielegalnie zdobytego majątku (Task Force KleptoCapture).

- W przyszłości jesteśmy również gotowi rozpocząć przekazywanie skonfiskowanego mienia na rzecz Ukrainy - powiedział, cytowany przez agencję. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: USA | rosyjski oligarcha | KleptoCapture

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy