Reklama

Reklama

USA: Wojna w Ukrainie przedłuża się wyłącznie z powodu chęci Putina

- Stany Zjednoczone nie mają nadziei, że prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy do zakończenia wojny w Ukrainie - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby w wywiadzie dla niezależnej rosyjskiej telewizji "Dożd", którego, którego fragmenty cytuje portal Ukraińska Prawda. Kirby dodał, że "konflikt przedłuża się wyłącznie z powodu chęci Putina, by go kontynuować".

John Kirby w rozmowie z rosyjską telewizją powiedział, że rosyjska agresja "to nie jest wojna z USA, to nie jest wojna z NATO. Władimir Putin zdecydował się rozpocząć wojnę z Ukrainą i Ukraińcami".

- Niestety nic z tego, co obserwujemy dzisiaj, nie pozwala nam mieć nadziei, że Putin jest gotów położyć kres tej wojnie i zabijaniu pokojowo nastawionych Ukraińców - mówił.

"Putin mógłby dziś zakończyć wojnę"

Komentując oświadczenia rosyjskich oficjeli, że dostawy broni z Zachodu do Ukrainy tylko przedłużają konflikt, Kirby powiedział, że "ta wojna przedłuża się tylko z powodu chęci Putina, aby go kontynuować".

Reklama

- Putin mógłby dziś zakończyć wojnę, gdyby zgodził się na wycofanie swoich wojsk i dobrowolnie zasiadł z Wołodymyrem Zełenskim do stołu negocjacyjnego, by omówić zakończenie tego konfliktu. Oczywiście Zełenski powinien sam zdecydować, czy jest gotowy do negocjacji i powinniśmy go szanować jako naczelnego wodza - mówił Kirby.

Podkreślił, że oczywiste jest, iż w ostatnich dniach Putin pokazał, że nie jest tym zainteresowany. - Ale Putin mógłby jutro zakończyć tę wojnę, nawet bez negocjacji, gdyby po prostu wycofał swoje wojska z Ukrainy i uznał jej suwerenność - podsumował rzecznik bezpieczeństwa narodowego Białego Domu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy