Reklama

Reklama

USA wezwały Ukrainę do walki z korupcją

W Ukrainie wciąż wolne pozostaje stanowisko prokuratora generalnego, nikt jeszcze nie zastąpił zwolnionej w połowie lipca Iryny Wenediktowej. Stany Zjednoczone wezwały do wybrania wiarygodnego następcy, który wznowi wysiłki na rzecz walki z korupcją.

- Dołączamy do narodu ukraińskiego w podkreślaniu wagi przejrzystego mianowania nowego, wysoko wykwalifikowanego i prawdziwie niezależnego prokuratora generalnego - powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

- Niezależność i bezstronność prokuratora generalnego ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia integralności wysiłków na rzecz pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców tego procederu na Ukrainie - dodał.

Walka z korupcją w Ukrainie

Price zauważył, że walka z korupcją w Ukrainie jest tym ważniejsza, że kraj będący w stanie wojny z Rosją pragnie przystąpić do Unii Europejskiej. - Należy walczyć z korupcją, mimo że Ukraina broni się przed agresją Rosji - powiedział Price i podkreślił, że jeśli ofensywa Moskwy stanowi "zewnętrzne zagrożenie", to "korupcja stanowi zagrożenie wewnętrzne" dla Ukrainy.

Reklama

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w połowie lipca ogłosił dymisję szefa SBU, swego wieloletniego przyjaciela Iwana Bakanowa oraz prokurator generalnej Iryny Wenediktowej. Jak stwierdził, decyzja była podyktowana kolaboracją ponad 60 pracowników tych instytucji z Rosją.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy