Reklama

USA: Szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi Patriotów potrwają 10 tygodni

10 tygodni zamiast 10 miesięcy potrwa szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi amerykańskich systemów Patriot - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. - Wcześniej nawet nie mogliśmy marzyć o tym, że otrzymamy te baterię, a teraz nasi partnerzy z USA złożyli tak ważną obietnicę. Uważam, że zawsze trzeba umieć mówić "dziękuję" - dodał szef resortu.

Przedstawiciel rządu podkreślił, że sukcesy militarne Kijowa, m.in. wyzwolenie większości obwodu charkowskiego i dużej części Chersońszczyzny, nie byłyby możliwe bez znaczącego wsparcia wojskowego Zachodu.

- Dzisiejsza wojna, która jest wojną manewrową, może być prowadzona dzięki zasobom naszych partnerów, ale przede wszystkim dzięki (niezłomnej) woli Ukrainy. Uważam, że zawsze trzeba umieć mówić "dziękuję" - podkreślił Reznikow na łamach rządowego portalu ArmiaInform, odnosząc się do pomocy militarnej ze strony państw NATO.

Patrioty dla Ukrainy. Szkolenie z obsługi systemu potrwa 10 tygodni

Ukraińscy żołnierze przybyli w niedzielę do amerykańskiej bazy wojskowej w stanie Oklahoma, aby szkolić się w obsłudze systemu obrony powietrznej Patriot, który Waszyngton dostarczy Kijowowi - poinformował w poniedziałek dowódca bazy Fort Still Curtis King.

Reklama

10 stycznia amerykańskie ministerstwo obrony powiadomiło, że szkolenie w Oklahomie ma objąć od 90 do 100 ukraińskich żołnierzy. - Spodziewamy się, że szkolenie Ukraińców z tego złożonego systemu potrwa kilka miesięcy - wyjaśniała wcześniej Laura Cooper z Pentagonu.

Do obsługi Patriotów potrzeba 90 żołnierzy

21 grudnia ubiegłego roku prezydent Ukrainy Zełenski odwiedził Waszyngton, gdzie spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem, a następnie wystąpił przed połączonymi izbami Kongresu. Najważniejszym efektem wizyty była decyzja Stanów Zjednoczonych o przekazaniu Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej o wartości 1,85 mld dolarów.

W kolejnym pakiecie uzbrojenia znajdzie się m.in. bateria systemu obrony powietrznej Patriot, obejmująca sprzęt do wytwarzania energii, komputery, system kontroli oraz osiem wyrzutni. Bateria jest obsługiwana przez około 90 żołnierzy. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | Patrioty | szkolenia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy