Reklama

Reklama

USA przekażą Ukrainie drony Switchblade 600. Co to za broń?

USA poinformowały, że przekażą Ukrainie drony Switchblade 600. To jedna z najlepiej strzeżonych tajemnic amerykańskiej armii, a na Ukrainę, przynajmniej na razie, trafi dziesięć modeli z przeciwpancernymi głowicami. Drony Switchblade 600 to kolejna z broni, która - po pociskach przeciwpancernych Javelin i rakietach przeciwlotniczych Stinger - trafi z USA do Ukrainy.

Nowoczesna broń dla Ukrainy - Switchblade 600 - to najnowsza generacja pocisków krążących o rozszerzonym zasięgu. Drony kamikaze są niezwykle skuteczne i sprawdzone w boju, jednak Pentagon do tej pory nie opublikował żadnych relacji z użycia tych dronów. Co więc wiadomo o tej śmiercionośnej broni?

Switchblade 600, czyli dron kamikaze. Co to za broń?

Broń dla Ukrainy Switchblade 600 to bezzałogowe pociski, które krążą nad celem. Dron kamikaze przesyła do operatora wideo w czasie rzeczywistym, dzięki czemu z łatwością można zidentyfikować cel. Po jego potwierdzeniu Switchblade nurkuje i niszczy cel przy pomocy małego, ale potężnego ładunku odłamkowego

Reklama

Drony kamikaze, które trafią wkrótce na Ukrainę, są w stanie niszczyć pojazdy opancerzone oraz czołgi. Switchblade może krążyć wokół linii obronnych lub nurkować pionowo, aby pokonać cele w okopach. Dzięki temu większość form osłony wroga jest bezużyteczna. Drony największą skuteczność w Ukrainie mają osiągnąć w połączeniu ze słynnymi już tureckimi dronami Bayraktar TB2.

Switchblade 600. Miniaturowa amunicja o dalekim zasięgu

Ukraina jest dopiero trzecim krajem, który będzie dysponował tą nowoczesną bronią. Drony kamikaze są również w rękach Brytyjczyków. Co przesądza o jej skuteczności? Przede wszystkim Switchblade 600 to miniaturowa broń, której rozstawienie zajmuje 10 minut. Pocisk waży niecałe 23 kg, łącznie z wyrzutnią ponad 50 i mieści się do żołnierskiego plecaka. 

Nazwa Switchblade pochodzi od sposobu, w jaki sprężynowe skrzydła składają się wewnątrz tuby i rozkładają, gdy tylko pocisk wzbija się w powietrze. Maksymalny zasięg drona to nawet 90 kilometrów. W powietrzu może unosić się niezauważony nawet przez 40 minut. Gdy nurkuje z zamiarem uderzenia w cel, osiąga prędkość około 185 km/h. W momencie uderzenia następuje detonacja przenoszonego przez niego ładunku.

Czołgi nie mają szans z dronami kamikaze

Producent dronów AeroVironment chwali się, że bezzałogowe statki powietrzne przenoszą głowice przeciwpancerne wyposażone w czujniki EO/IR. Niewątpliwą zaletą, w porównaniu chociażby do pocisków przeciwpancernych Javelin jest fakt, że drony kamikaze wykazują się snajperską celnością i co ważne, nie zdradzają lokalizacji strzelca.

Amerykańskie drony Switchblade 600 sterowane są przy pomocy tableta przez żołnierza. Opatentowana przez kalifornijską firmę funkcja wave-off i recommit pozwala operatorowi przerwać misję w dowolnym momencie.

Switchblade 300. Młodszy brat słabszej wersji

Administracja Joe Bidena zdecydowała się przekazać sto sztuk dronów Switchblade. Tylko dziesięć z nich to Switchblade 600, które są w stanie niszczyć rosyjskie czołgi. Pozostałe drony kamikaze, które trafią na Ukrainę, to starsza wersja tej samej broni, czyli Switchblade 300. Ta to lżejsza i mniejsza wersja, jednak również niezwykle skuteczna.

Switchblade 300 nie są w stanie zniszczyć czołgów, ale są zdolne do niszczenia piechoty i lekkich pojazdów opancerzonych. Mogą pomóc Ukrainie w niszczeniu rosyjskich konwojów pozostając, podobnie jak w przypadku Switchblade 600, zupełnie niewidocznym dla wroga. Ten typ broni stosuje się również do eliminowania na przykład wysokich rangą oficerów.

Chociaż bojowe możliwości starszej wersji drona są mniejsze, to ten ma tylko 61 centymetrów długości, a zabójczy zestaw wyrzutni i pocisku waży tylko 2,7 kg. Operator może sterować lotem w zasięgu do 10 kilometrów, a zasilany elektrycznym silnikiem porusza się z prędkością do 157 km/h.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy