Reklama

USA ostrzegają Iran. Chodzi o współpracę z Rosją

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan ostrzegł Iran, że jego współpraca z Rosją może zostać uznana za przyczynianie się do zbrodni wojennych. Chodzi o dostarczanie dronów, służących do ataków na Ukrainę.

- Ich broń jest wykorzystywana do zabijania cywilów w Ukrainie i do prób pogrążenia miast w mroku i zimnie, co z naszego punktu widzenia oznacza, że mogą być potencjalnie odpowiedzialni za popełnianie zbrodni wojennych - powiedział doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan.

Doradca przekazał tę informację dziennikarzom w trakcie podróży do Meksyku, podczas której towarzyszy prezydentowi USA Joe Bidenowi.

Sullivan poinformował też, że uda się do Izraela, by spotkać się z nowym gabinetem i omówić zagrożenie, jakie stanowi Iran. Nie dodał, kiedy konkretnie planuje tę wizytę.

Reklama

ISW: W zamian za broń irańską Rosja zapewnia Teheranowi wsparcie wojskowe

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował w raporcie opublikowanym 5 stycznia, że rosyjskie ataki na cele cywilne i infrastrukturę krytyczną w coraz większym stopniu opierają się na dronach produkcji irańskiej.

Rosja, jak podkreślono w raporcie ISW, będzie dążyć do kontynuacji współpracy dwustronnej z Iranem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Minister obrony Izraela ostrzega Iran. Chodzi o możliwy atak

Irańskie media państwowe podały 28 grudnia ub.r., że Teheran otrzyma wkrótce od Moskwy 24 myśliwce Su-35, prawdopodobnie w zamian za produkowane przez Iran drony i rakiety balistyczne.

Urzędnicy amerykańscy poinformowali 9 grudnia, że w zamian za broń irańską Rosja zapewnia Teheranowi bezprecedensowy poziom wsparcia wojskowego i technicznego - przekazał Instytut Studiów nad Wojną.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Iran | drony | Wojna w Ukrainie 2022 | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy