Reklama

Reklama

USA: Grupa Rosjan oskarżona o omijanie sankcji i przemyt ropy

Federalni prokuratorzy w USA oskarżyli pięcioro obywateli Rosji i dwóch pracowników wenezuelskiego koncernu naftowego Petroleos o omijanie sankcji nałożonych na Rosję poprzez przemyt setek milionów baryłek ropy z Wenezueli dla chińskich i rosyjskich odbiorców.

Oskarżeni posługiwali się dwiema niemieckimi firmami-wydmuszkami, by przemycać do Rosji i Chin setki milionów baryłek ropy.

Ponadto dwoje spośród oskarżonych obywateli Rosji, Jurij Oriechow i Swietłana Kuzugaszowa, nabywało u amerykańskich producentów wojskowe technologie i przekazywało je odbiorcom w Rosji, w tym firmom objętym sankcjami.

Pranie pieniędzy i omijanie sankcji

Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że oskarżeni wyprali też dziesiątki milionów dolarów i zaangażowani byli w "globalny system omijania sankcji".

Amerykański Departament Skarbu nałożył sankcje na Oriechowa i jego firmy Nord-Deutsche Industrieanlagenbau GmbH i Opus Energy Trading LLC.

Reklama

Oriechow został w poniedziałek aresztowany w Niemczech. Innego Rosjanina oskarżonego przez amerykańską prokuraturę, Artema Ussa, aresztowano we Włoszech. USA zabiegają teraz o jego ekstradycję.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy