Reklama

Reklama

USA: Doradca Bidena prowadził tajne rozmowy z doradcami Władimira Putina

W ostatnich miesiącach doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan prowadził tajne rozmowy z sekretarzem rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołajem Patruszewem i doradcą prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurijem Uszakowem - przekazał "The Wall Street Journal". Według anonimowych informatorów Sullivan naciska na kontakty z Rosją. Biały Dom i Kreml oficjalnie nie potwierdziły, że doszło do tych rozmów.

Dziennik wyjaśnia, że rozmowy dotyczyły obaw związanych z eskalacją wojny w Ukrainie i zagrożeniem nuklearnym. Tematem było też utrzymanie stałych kanałów komunikacji między Waszyngtonem a Moskwą.

"Te niepubliczne dyskusje toczą się w kontekście ograniczania tradycyjnych kontaktów dyplomatycznych między Waszyngtonem a Moskwą oraz sugestii Putina i jego współpracowników, że może on uciec się do użycia broni jądrowej w celu obrony rosyjskiego terytorium" - podkreślił WSJ.

USA. Sullivan naciska na kontakty z Rosją

Według dziennika doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA uważa, że utrzymanie pewnego poziomu kontaktów z Moskwą "jest niezbędne do osiągnięcia określonych wzajemnych interesów w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego".

Reklama

"WSJ" w swojej publikacji powołuje się na kilku wypowiadających się anonimowo urzędników amerykańskiej administracji, którzy stwierdzili, że Sullivan naciska na kontakty z Rosją, nawet jeśli inni amerykańscy politycy uważają, że rozmowy te nie będą owocne w obecnej sytuacji dyplomatycznej i wojskowej.

Dziennik zauważa, że ani Biały Dom, ani Kreml oficjalnie nie potwierdziły tych rozmów i dodaje, że w szczególności Waszyngton od marca nie potwierdził oficjalnie żadnych rozmów między Sullivanem a jakimkolwiek wyższym rangą urzędnikiem rosyjskim. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy