Reklama

Reklama

Unia Europejska nakłada kolejne sankcje na Rosję

Unia Europejska przyjęła nowe sankcje wobec Rosji. Sankcje obejmują zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Ponadto ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła, że kolejny pakiet sankcji "sparaliżuje Putina".

Ponadto UE zdecydowała o objęciu sankcjami "kluczowych oligarchów, lobbystów i propagandystów forsujących narrację Kremla o sytuacji na Ukrainie oraz kluczowych firm z sektora lotniczego, wojskowego i podwójnego zastosowania, stoczniowego i budowy maszyn". Sankcje dotyczą też "osób związanych z rosyjską bazą obronną i przemysłową".

UE postanowiła też "zakazać świadczenia jakichkolwiek usług w zakresie ratingu kredytowego, a także dostępu do wszelkich usług subskrypcyjnych związanych z działalnością w zakresie ratingu kredytowego jakiejkolwiek osobie lub podmiotowi z Rosji".

Reklama

Wspólnota zdecydowała się też na wprowadzenie kompleksowych ograniczeń eksportu urządzeń, technologii i usług dla energetyki.

Sankcje w kolejnym kroku zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym.

"Sankcje sparaliżują Putina"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała, że kolejny pakiet sankcji "sparaliżuje Putina". 

"Z zadowoleniem przyjmuję szybkie przyjęcie przez państwa członkowskie UE czwartego pakietu sankcji wobec Rosji. To jeszcze bardziej sparaliżuje zdolność Putina do finansowania tej nieuzasadnionej wojny. UE i jej partnerzy będą wywierać presję na Kreml, dopóki nie powstrzyma on inwazji na Ukrainę" - napisała na Twitterze.

UE domaga się by Putin natychmiast wycofał się z Ukrainy

Oddzielnie UE dała Komisji Europejskiej zielone światło do przyłączenia się w imieniu Unii do wielostronnego oświadczenia w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę przy wsparciu Białorusi, które ma zostać wydane przez Światową Organizację Handlu (WTO).

UE potwierdziła swoją gotowość do podjęcia wszelkich działań uznanych za niezbędne dla ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa. Mogą to być działania wspierające Ukrainę lub działania dotyczące zawieszenia koncesji lub innych zobowiązań wobec Rosji, takie jak zawieszenie klauzuli największego uprzywilejowania dla produktów i usług tego kraju. Ponadto, w świetle materialnego poparcia Białorusi dla działań rosyjskich, UE uważa, że proces akcesyjny Białorusi do WTO powinien zostać zawieszony.

Unia Europejska domaga się, aby Rosja natychmiast i bezwarunkowo zaprzestała działań zbrojnych i wycofała wszystkie siły i sprzęt wojskowy z całego terytorium Ukrainy oraz w pełni szanowała integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy