Reklama

Ukrainy otrzyma Patrioty. Pentagon finalizuje formalności

Plany wysłania Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot przez USA są na etapie finalizacji - informuje CNN powołując się na anonimowe źródła zbliżone do administracji USA. Pentagon czeka jeszcze na akceptację ministra obrony Lloyda Austina, zanim projekt trafi do podpisu przez prezydenta Joe Bidena. Formalności mogą zostać dopięte jeszcze w tym tygodniu.

Rosjanie od tygodni ostrzeliwują obszar całej Ukrainy, a ich celem są głównie obiekty infrastruktury krytycznej. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział we wtorek, że potężne ataki rakietowe zamieniły "cały kraj w linię frontu". 

Ciężka sytuacja skłoniła polityków w Kijowie do nacisków na Waszyngton ws. dostarczenia systemów Patriot. 

Plany wysłania Ukrainie Patriotów na etapie finalizacji

We wtorek wieczorem amerykańska stacja CNN poinformowała, że sprawa dostarczenia tego rodzaju broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej jest na etapie finalizacji. Stosowne dokumenty czekają jeszcze na podpisy ministra obrony Lloyda Austina i prezydenta Joe Bidena. 

Reklama

Przekazanie Patriotów będzie dla Ukrainy bardzo istotnym wzmocnieniem, szczególnie w obliczu częstych ataków z powietrza. Kijów potrzebuje zaawansowanego systemu obrony powietrznej dalekiego zasięgu, który jest bardzo skuteczny w przechwytywaniu pocisków balistycznych i cruise. 

Nie wiadomo jeszcze ile wyrzutni zostanie wysłanych. Bateria systemu Patriot składa się ze stanowiska dowodzenia, radaru matrycowo-fazowanego i do ośmiu wyrzutni po cztery rakiety każda. 

Po dopełnieniu formalności Patrioty mają zostać natychmiast nadane do Europy. Ukraińcy mają zostać przeszkoleni na nowym sprzęcie w bazie armii amerykańskiej w Grafenwoehr w Niemczech. Szkolenie z dostarczonych w listopadzie systemów obrony powietrznej NASAMS trwało około czterech miesięcy.

Pentagon: Nie mamy nic do ogłoszenia

- Dziś nie mam nic do ogłoszenia (...) Przyglądamy się szerokiemu spektrum pomocy wojskowej i zdolności obronnych, które są dostępne w naszym inwentarzu. Więc kiedy i jeśli będziemy mieć coś do ogłoszenia, z pewnością to zrobimy - oświadczył podczas konferencji prasowej rzecznik Pentagonu Patrick Ryder, odpowiadając na pytanie dotyczące ewentualnego dostarczenia Patriotów na Ukrainę.

Informacje o tym, że Stany Zjednoczone zamierzają przekazać Ukrainie ten system podały m.in. CNN, Reuters i Politico. Według agencji Reutera, do ogłoszenia decyzji w tej sprawie może dojść w czwartek.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Patrioty | system | USA | Ukraina | wojna | dostawy broni | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy