Reklama

Reklama

Ukraińskie służby zatrzymały agenta. Mieszkał w pobliżu Charkowa

Agent zwerbowany przez rosyjskie służby został zatrzymany na przedmieściach Charkowa przez oddziały specjalne Służby Bezpieczeństwa Ukrainy - przekazano w komunikacie. Moment, w którym wojskowi łapią mężczyznę został zarejestrowany ukrytą kamerą.

Z nagrania udostępnionego przez SBU wynika, że zatrzymanie agenta poprzedziły długotrwałe obserwacje - wojskowi przeprowadzili akcję, gdy mężczyzna był w drodze do "wykonania kolejnego zadania". Na opublikowanym filmie widać, jak uzbrojeni żołnierze wyskakują z białej furgonetki i obezwładniają niczego niespodziewającego się agenta.

Zwerbowany przez Rosjan. Zdrajcy grozi do 12 lat

Zatrzymany to mieszkaniec obwodu charkowskiego, który został zwerbowany przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa za pośrednictwem internetu. Jego przełożeni kazali mu zapisywać lokalizacje ukraińskich oddziałów. Rosjan interesowały też współrzędne punktów kontrolnych i umocnień.

Reklama

Zobacz też: Wojna w Ukrainie. Putin odwołał Natalię Pokłońską ze stanowiska

Mężczyzna usłyszał zarzuty z artykułu o niedozwolonym rozpowszechnianiu informacji o lokalizacji Sił Zbrojnych. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Nowy sposób działania Rosjan. Kryptonim "kameleon"

- Aktualnie trwa operacja specjalna pod kryptonimem "Kameleon", której celem jest umiejscowienie na Ukrainie rosyjskich agentów pod przykrywką osób z rzekomo patriotycznym nastawieniem - ostrzegał pod koniec maja sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Według polityka ta modyfikacja sposobu działania Kremla ma jednak wyłącznie taktyczny charakter. Strategiczne cele Kremla nie ulegają zmianie - są nimi "zniszczenie Ukrainy jako państwa, a także narodu ukraińskiego". - Nie należy bagatelizować siły wroga. Rosjanie wciąż posiadają duże ilości uzbrojenia, dlatego kilka następnych tygodni będzie bardzo trudnych. Naszym celem pozostaje jednak zniszczenie wroga - tak, aby kwestia niepodległości Ukrainy nie była już nigdy więcej podważana przez Moskwę - oświadczył sekretarz RBNiO.

Wcześniej, 2 maja, Daniłow wykluczył zawarcie przez stronę ukraińską jakiegokolwiek porozumienia pokojowego z Kremlem o kompromisowym charakterze.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy