Reklama

Reklama

Ukraińskie służby unieszkodliwiły siatkę agentów. Zarzucają im zdradę stanu

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) unieszkodliwiła siatkę agenturalną, działającą na terenie Mikołajowa i okolic - poinformował we wtorek portal unian.net. W zamian za tajne informacje oferowano im ewakuację na Krym lub stanowiska kierownicze. Mikołajów to ważny port i ośrodek przemysłu stoczniowego na południu Ukrainy.

Siatka agentów miała zapewnić przeniknięcie grup zwiadowczo-dywersyjnych do Mikołajowa. Ustalono, że została stworzona przez miejscowego rezydenta, a nadzorowana była przez rosyjskiego generała. W jej skład wchodziło pięciu mieszkańców Mikołajowa. Agenci zbierali również informacje dotyczące sytuacji społeczno-politycznej w regionie oraz skutków ostrzałów rakietowych Mikołajowa.

Portal powołał się na wpis, który Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zamieściła na Telegramie.

Agenci próbowali wykorzystywać ukraińskich żołnierzy

W celu uzyskania informacji niejawnych, w tym dotyczących pozycji oddziałów ukraińskiego wojska, agenci próbowali wykorzystywać ukraińskich żołnierzy, wypytywali ich o informacje tajne w pozornie przyjacielskiej rozmowie - czytamy we wpisie.

Reklama

Agentom za wartościowe dane obiecywano ewakuację na Krym lub stanowiska kierownicze po ewentualnej okupacji obwodu mikołajowskiego.

Dzięki działaniom operacyjno-śledczym w Mikołajowie zatrzymano członków grupy. Przedstawiono im zarzuty zdrady stanu - poinformowała SBU.

SBU walczy ze szpiegami

To nie pierwszy sukces SBU w walce z osobami szpiegującymi na rzecz Rosji. 12 maja rzeczniczka prasowa regionalnej policji w Odessie Ałła Marczenko poinformowała o zatrzymaniu trzech osób podejrzanych o współpracę z wrogiem.

Jak informowała w dzielnicy Kijowskiej zatrzymano mężczyznę, który fotografował i filmował miejsca, w które niedawno trafiła rakieta. Nie miał przy sobie żadnego dokumentu potwierdzającego tożsamość, oprócz podrobionych legitymacji prasowych. Został przekazany policji w celu prowadzenia dalszych czynności. Tego samego dnia zatrzymano mężczyznę, który przewoził w samochodzie aparaturę rejestrującą dźwięk i obraz oraz drona. Nie umiał wyjaśnić, do czego był mu potrzebny ten sprzęt. W nocy z 11 na 12 maja k w dzielnicy Suworowskiej zatrzymano mężczyznę, który nie przestrzegał godziny policyjnej. W jego telefonie znaleziono bogatą korespondencję z żołnierzem rosyjskim.

Stacja CNN pokazała nagranie, na którym widać jak agenci SBU zatrzymują mężczyznę podejrzanego o szpiegowanie na rzecz rosyjskiego okupanta w mieście Słowiańsk we wschodniej Ukrainie

Reklama

Reklama

Reklama