Reklama

Ukraiński wywiad: Rosja przechodzi na tryb wojenny. Szykuje się na długi konflikt

Rosja przygotowuje się do długotrwałej wojny - ocenił wywiad wojskowy Ukrainy. Według ustaleń Rosja przekierowuje gospodarkę i kompleks przemysłu wojskowego na tory wojenne.

"Przeprowadzona przez Putina reorganizacja gospodarki i kompleksu zbrojeniowego świadczy o przejściu Rosji do sytuacji wojennej. Działania te są zorientowane na wzmocnienie potencjału sił zbrojnych oraz stworzenie warunków do przeprowadzenia operacji zaplanowanych na samym początku wojny, których nie udało się zrealizować wojskom okupanta" - ocenia w komunikacie Zarząd Główny Wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy (HUR).

Według oceny wywiadu ukraińskiego próby skierowania wszystkich zasobów wojskowych do kontynuowania wojny w Ukrainie i powołanie szefa sztabu generalnego na stanowisko dowódcy wojsk walczących w Ukrainie "świadczą nie tylko o wojskowych porażkach Rosji, ale także o przygotowaniu do kontynuowania szerokoskalowej długotrwałej wojny". 

Reklama

Ustalenia ukraińskiego wywiadu wojskowego

W piątek ukraiński wywiad wojskowy przekazał, że sztab rosyjskiej armii wydał 11 zaleceń dla reżimowych mediów w sprawie informowania o wojnie przeciwko Ukrainie. Wśród najistotniejszych zaleceń jest nakaz mówienia o inwazji, jako o konflikcie Rosji z NATO oraz dyskredytowanie roli Grupy Wagnera.

W ocenie Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) świadczy to "o zdecydowanej zmianie akcentów w informowaniu o przebiegu inwazji na Ukrainę oraz o zaostrzeniu walki politycznej wewnątrz kraju agresora".

Rosyjscy propagandyści mają m.in. uwypuklać rolę ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i generała Walerija Gierasimowa na stanowisku dowodzącego rosyjskim wojskiem w Ukrainie, a przede wszystkim umniejszać rolę rosyjskiej firmy wojskowej znanej pod nazwą Grupa Wagnera.

Według ukraińskiego wywiadu dokument składa się z 11 punktów. Wśród głównych instrukcji dla mediów jest opieranie się na informacjach uzgodnionych ze źródłami resortu obrony Federacji Rosyjskiej.

Rosyjskie ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę energetyczną mają być usprawiedliwiane "koniecznością takich działań", zaś wiadomości o dostawach broni dla Ukrainy z Zachodu powinny być przekazywane jako dowód, że Rosja walczy z "całym NATO".

Rekomendacje sztabu rosyjskiej armii zawierają również zalecenia rezygnacji z mówienia o Grupie Wagnera w pozytywnym kontekście oraz podkreślania wiadomości o "nadmiernych stratach ludzkich i bezsensownych atakach" tej formacji.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy