Reklama

Ukraiński wywiad: ​Rosja planowała inwazję na Białoruś

Dokumenty uzyskane przez wywiad wojskowy Ukrainy wskazują na przygotowanie czołgów rosyjskiej armii do inwazji i przejęcia terytorium Białorusi - poinformowały we wtorek ukraińskie służby.

Według informacji ukraińskiego wywiadu, Rosja "po sfałszowaniu wyborów prezydenckich na Białorusi opracowała plan inwazji i stłumienia protestów". Chodzi o wybory z sierpnia 2020 roku, kiedy według oficjalnych zwyciężył Alaksandr Łukaszenka z wynikiem 80,1 proc. Wywołało to falę protestów w całej Białorusi.

Okupacja Białorusi miała zostać zaplanowana pod pozorem uniknięcia przez Rosję zaangażowania w regionalną lub na szeroką skalę wojny z członkami NATO - podaje wywiad. Dodano, że jednym z dowodów przygotowania Rosji do militarnej agresji na sąsiednie państwo jest 'plan przegrupowania jednostek wojskowych 1. Armii Pancernej na terenie zadania".

Reklama

Białoruś grozi Polsce i Litwie

Od 24 lutego trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Część rosyjskiej armii stacjonuje w Białorusi.

We wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi generał major Aleksandr Walfowicz zagroził Polsce i Litwie. Białoruski dowódca podkreślił, że oba państwa może spotkać "śmierć, zniszczenia i eksplozje", jeżeli NATO zdecyduje się na przeprowadzenie działań wojskowych wobec Białorusi.

Informację o słowach białoruskiego generała podał serwis Bełsat.eu, powołując się na rosyjskie i białoruskie media propaństwowe. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | Wojna w Ukrainie 2022 | wywiad | Ukraińskie służby | czołgi | Inwazja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy