Reklama

Ukraiński wywiad: Prigożyn nie kieruje sztabem Grupy Wagnera

Rosyjski biznesmen Jewgienij Prigożyn, nazywany "kucharzem Putina", nie kieruje sztabem Grupy Wagnera - informuje ukraiński wywiad wojskowy. Jak przekazał jego przedstawiciel Andrij Jusow, Prigożyn ma teraz inne zadania - funkcje medialne i zapewnienie finansowania wagnerowcom.

Prigożyn "nie kieruje oddziałami bojowymi i nie stoi na czele sztabu" - oświadczył Jusow w ukraińskiej telewizji państwowej. Jako "kluczowe zadania" Prigożyna wymienił zapewnienie finansowania najemników, rolę medialną i polityczną.

Prigożyn nazywany był najpierw "kucharzem Władimira Putina", ponieważ jego firmy świadczyły usługi cateringowe dla Kremla. Później media niezależne w Rosji oceniały, że z holdingiem biznesmena - Concord - związana jest Agencja Studiów Internetowych, czyli założona w Petersburgu "fabryka trolli".

Reklama

Jewgienij Prigożyn. Od złodzieja do biznesmena

Jeszcze w roku 2013 magazyn "Forbes" pisał o zawrotnej karierze Prigożyna, wskazując, że w ciągu 11 lat przebył drogę od organizowania przyjęć dla głowy państwa do roli największego podwykonawcy resortu obrony Rosji. 

Na początku lat 80. Prigożyn został skazany za kradzież i rozboje, a biznesem zajął się w latach 90., gdy rodzący się w Rosji kapitalizm tworzył możliwości również dla działających poza prawem.

Doniesienia o powiązanej z biznesmenem Grupie Wagnera pojawiły się najpierw w 2015 roku, krótko przed interwencją rosyjską w Syrii. Obecnie uważa się, że najemnicy brali też udział w rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jewgienij Prigożyn

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy