Reklama

Ukraiński sztab generalny: Rosja prowadzi ukrytą mobilizację

Sztab generalny Ukrainy poinformował, że strona rosyjska prowadzi obecnie "ukrytą mobilizację" pod pozorem szkoleń. Podano, że Rosja może skierować do Ukrainy żołnierzy z Naddniestrza.

Rosja może zaangażować w działania wojenne na Ukrainie żołnierzy separatystycznego Naddniestrza w liczbie około 800 osób - ocenia ukraiński sztab generalny w komunikacie na Facebooku.

W informacji, opisującej sytuację według stanu na ranek 9 marca, sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych ocenia, że wojsko rosyjskie cierpi na braki kadrowe. Wobec tego "nie wyklucza się możliwości" zaangażowania żołnierzy nieuznawanej separatystycznej republiki Naddniestrza, jednak morale tych sił jest według sztabu "na niskim poziomie".

Wojna w Ukrainie. Rosja prowadzi "ukrytą mobilizację"

Sztab generalny przekonuje, że strona rosyjska prowadzi obecnie "ukrytą mobilizację" pod pozorem szkoleń, m.in. na anektowanym Krymie i na południu Rosji, w Kraju Krasnodarskim, jak również "aktywizowała działania dotyczące naboru ochotników" do walki na Ukrainie.

Reklama

W ostatnich tygodniach komentatorzy oceniali, że rosyjski kontyngent w Naddniestrzu, nazywany "siłami pokojowymi", mógłby zostać użyty w przypadku próby zajęcia wybrzeża Morza Czarnego. Wcześniej władze Naddniestrza podały, że kontyngent ten jest w stanie podwyższonej gotowości. Rosja od lat 90. XX w. utrzymuje w Naddniestrzu siły liczące około 1500 żołnierzy.

Sytuację w Ukrainie relacjonujemy NA ŻYWO tutaj. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Ukraina | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy