Reklama

Ukraińska rakieta uderzyła w rurociąg "Przyjaźń"

Siły ukraińskie uderzyły rakietą Toczka-U w rurociąg naftowy "Przyjaźń" w obwodzie Briańskim w Rosji - podają zagraniczne media. 1 stycznia Niemcy wstrzymały import rosyjskiej ropy tym rurociągiem.

Według strony rosyjskiej przesył nie został przerwany, nikt nie został ranny, a uszkodzenia są naprawiane. 

- Rurociąg "Przyjaźń", który dostarcza ropę do niektórych krajów Europy Wschodniej, "działa normalnie" po ostrzelaniu stacji pomp Nowożybkowo, w pobliżu granicy Rosji z Białorusią i Ukrainą - powiedział Igor Dyomin, rzecznik rosyjskiego operatora rurociągów naftowych, cytowany przez Bloomberga.

Brytyjski "Express", powołując się na ekspertów działających na miejscu, podał, że "stacja naftowa została lekko uszkodzona i pozbawiona prądu". 

Reklama

Rurociąg "Przyjaźń". Popłynie nim ropa z Kazachstanu

1 stycznia Niemcy wstrzymały import rosyjskiej ropy rurociągiem "Przyjaźń" i zaczęły szukać alternatywy dla rosyjskiego surowca. Ministerstwo gospodarki Niemiec informowało z początkiem roku, że jeszcze w styczniu planowana jest dostawa ropy naftowej z Kazachstanu do rafinerii PCK w Schwedt w Brandenburgii.

Mniej więcej połowa ropy ma być dostarczana przez port w Rostocku. W Kazachstanie trwa przetarg - informowała agencję dpa rzeczniczka resortu gospodarki.

Zakład petrochemiczny w Schwedt jest ważny dla zaopatrzenia wschodnich Niemiec. Opozycja w parlamencie RFN dostrzegła ostatnio poważne problemy z dostawami. Rafineria jest eksploatowana tylko w 50 procentach, a rząd federalny nie mówi konkretnie, kiedy i jak można to zwiększyć - krytykowali posłowie z chadecji i Lewicy po specjalnym styczniowym posiedzeniu komisji ds. energii w Bundestagu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rurociąg Przyjaźń | Wojna w Ukrainie 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy