Reklama

Reklama

Ukraińska flaga znów powiewa nad Wyspą Węży

Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Południe Natalia Humeniuk poinformowała, że Wyspa Węży na Morzu Czarnym, z której wycofały się wojska rosyjskie, jest znów pod kontrolą władz Ukrainy. W symbolicznym geście zwycięstwa umieszczono tam ukraińską flagę państwową.

- Na Wyspie Węży umieszczono flagę Ukrainy. Zakończyła się operacja wojskowa, a terytorium wyspy wróciło pod ukraińską jurysdykcję - przekazała Natalia Humeniuk.

Zdjęcie flagi umieścił na Twitterze doradca MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

Wyspa Węży w rękach Ukrainy. Odbito ją Rosjanom

Wyspa Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego, leżąca przy głównych szlakach żeglugowych do Odessy i sąsiednich portów, została zajęta przez Rosję pierwszego dnia inwazji na Ukrainę - 24 lutego. 

Następnie, według strony ukraińskiej, Rosjanie rozmieścili tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy.

Reklama

Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły w ostatnich tygodniach ataki na rosyjski garnizon na Wyspie Węży przy użyciu pocisków i dronów. 

W miniony czwartek Andrij Jermak, szef biura kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, poinformował, że na wyspie nie ma już żołnierzy rosyjskich. Strona rosyjska potwierdziła potem wycofanie stamtąd swoich wojsk, tłumacząc to "dobrą wolą". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy