Reklama

Reklama

Ukraińska armia: Zbombardowany magazyn, w środku było 180 Rosjan

Ukraińska Operacyjna Grupa Taktyczna "Wschód" informuje, że zbombardowano magazyn, w którym gromadziły się rosyjskie wojska. W pojedynczym ataku miało zginąć około 180 żołnierzy okupanta.

Ukraińska Operacyjna Grupa Taktyczna "Wschód" poinformowała o najnowszych stratach przeciwnika, twierdząc, że w ataku na magazyn, gdzie stacjonowali Rosjanie mogło zginąć około 180 żołnierzy.

Dodatkowo grupa podaje informację o zniszczeniu 19 sztuk rosyjskiego sprzętu - m.in. dwóch czołgów, wozów piechoty, moździerzy i systemów artylerii.

Wojna w Ukrainie trwa od trzech miesięcy. Rosną straty

We wtorek minęły trzy miesiące od inwazji Rosji na Ukrainę. W tym czasie siły rosyjskie spustoszyły dużą część tego kraju, powodując śmierć tysięcy osób i ucieczkę milionów. Inwazja doprowadziła do największego kryzysu uchodźczego w Europie od czasów II wojny światowej.

Reklama

W ciągu trzech miesięcy rosyjskie wojska - według strony ukraińskiej - poniosły ogromne straty. Wojska agresorów straciły już około 29 200 żołnierzy, a także m.in. 1293 czołgi - informował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Z kolei brytyjskie ministerstwo obrony szacuje, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy inwazji Rosja poniosła prawdopodobnie podobną liczbę ofiar, jak Związek Radziecki podczas dziewięcioletniej wojny w Afganistanie, a szacuje się, że pomiędzy 1979 a 1989 rokiem ZSRR stracił tam około 14-15 tys. żołnierzy.

Wojna. Druga faza i spory koszt

W zgodnej opinii obserwatorów inwazja nie jest militarnym sukcesem, na jaki liczyła Moskwa, i obecnie znajduje się w drugiej fazie. Po wycofaniu się z Kijowa i północnej Ukrainy siły rosyjskie skoncentrowały się na Donbasie we wschodniej części kraju. Po sześciu tygodniach poczyniły pewne postępy, ale sporym kosztem w starciu ze zdecydowaną obroną Ukraińców.

Na Ukrainie zaangażowanych jest ok. 100 tys. żołnierzy rosyjskich Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i tzw. milicji ludowych separatystów oraz kilkanaście tys. żołnierzy Rosgwardii. Amerykański Departament Obrony ocenia, że na Ukrainie operuje 105 rosyjskich batalionowych grup taktycznych, a ich liczba zbliża się do obserwowanej w szczytowym okresie pierwszego etapu wojny.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że liczba obrońców wynosi łącznie 450 tys. żołnierzy wszystkich formacji, w tym w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy ma służyć 261 tys., Obrony Terytorialnej - 100 tys., Służby Granicznej i Gwardii Narodowej - po 45 tys.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy