Reklama

Ukraińscy ministrowie w Polsce. Joe Biden dołączył do spotkania

Składający wizytę w Polsce prezydent USA Joe Biden dołączył w sobotę do odbywającego się w Warszawie spotkania szefów MON i MSZ Ukrainy i USA. Minister ON Ukrainy Ołeksij Reznikow informował wcześniej, że rozmowy dotyczą m.in. współpracy politycznej i wojskowej. Spotkania te nie były wcześniej zapowiadane w planie wizyty Bidena.

Reznikow podał na Twitterze - dołączając zdjęcie ze spotkania - że wraz z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą rozmawia o bieżących sprawach oraz współpracy politycznej i wojskowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i sekretarzem obrony Llyodem Austinem.

Jak pokazały niektóre stacje telewizyjne, później do spotkania dołączył amerykański prezydent. 

- Otrzymaliśmy dodatkowe obietnice od Stanów Zjednoczonych dotyczące naszej współpracy obronnej - powiedział dziennikarzom po rozmowach z amerykańskim prezydentem Kułeba.

Reklama

O spotkaniu ukraińskich i amerykańskich ministrów w Warszawie informował wcześniej również Biały Dom. W komunikacie przekazanym przez agencję AFP podano wówczas, że na spotkaniu pojawi się również prezydent Biden.

To pierwsze spotkanie Bidena z przedstawicielami najwyższych władz Ukrainy od początku agresji Rosji na ten kraj 24 lutego - zaznacza AFP.

Joe Biden w Polsce

Prezydent USA przybył do Polski w piątek po serii spotkań z europejskimi i światowymi przywódcami w Brukseli.

W sobotę w Warszawie Joe Biden ma rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą i wygłosić przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Późnym popołudniem odleci do Waszyngtonu.

Wcześniej o tym, że w Polsce przebywają ukraińscy ministrowie mówił w RMF FM ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Był pytany, czy spotka się z Bidenem. - Mam nadzieję, że są zaplanowane takie rozmowy. Mamy dzisiaj naszych ministrów obrony i spraw zagranicznych (Ołeksija Reznikowa i Dmytro Kułebę - red.). Mam nadzieję, że dojdzie do takiego spotkania. Jestem zaproszony na wystąpienie prezydenta Bidena na Zamku Królewskim - mówił.

Wyraził przy tym przekonanie, że podczas tych rozmów mogą zapaść decyzje, które będą miały przełomowe znaczenie. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Joe Biden | USA | Andrij Deszczycia

Reklama

Reklama

Reklama