Reklama

Reklama

Ukrainka zobaczyła zdjęcie rosyjskiego czołgu. "To moje rzeczy!"

Wykonane w Popasnej zdjęcie rosyjskiego czołgu przykuło uwagę Aliny Koreniuk - ukraińskiej uchodźczyni, obecnie przebywającej w Wielkiej Brytanii. Szybko zorientowała się, że czołgista przewozi rzeczy skradzione z jej domu, m.in. bojler, obrus i pościel.

Historię Aliny Koreniuk przytacza stacja BBC News.

Popasna: Czołg załadowany skradzionymi rzeczami

Zdjęcie wykonane kilka dni temu w Popasnej w obwodzie ługańskim przedstawia rosyjski czołg przejeżdżający obok zniszczonych budynków. Wieża czołgu załadowana jest różnymi przedmiotami. Od 8 maja Popasna znajduje się pod kontrolą wojsk rosyjskich.

Pochodząca z stamtąd Alina Koreniuk powiedziała, że fotografia przedstawia ulicę odległą zaledwie pięć minut od jej domu, a rzeczy na czołgu należą do jej rodziny. 

Oprócz bojlera, który planowała zainstalować, zanim wybuchła wojna, rozpoznała obrus z rodzinnej daczy, dziecięcą pościel z bohaterami kreskówek Disneya i czerwony koc. Jak dodała, pościel została użyta do przykrycia czegoś, prawdopodobnie telewizora lub innego sprzętu elektronicznego.

Reklama

Skorzystała z programu brytyjskiego rządu

Koreniuk opuściła Popasną 24 lutego, w dniu, w którym rozpoczęła się rosyjska napaść, a 8 kwietnia wraz z dwiema córkami opuściła Ukrainę. Skorzystały z uruchomionego przez brytyjski rząd programu "Domy dla Ukrainy" i mieszkają u brytyjskiego małżeństwa z miejscowości Southwell w środkowej Anglii. W Ukrainie pozostali jednak jej mąż, matka i babcia.

Wielu mieszkańców okupowanych obszarów Ukrainy skarży się na grabieże dokonywane przez rosyjskie wojska. Jak podaje BBC, w zeszłym tygodniu niezależny rosyjski serwis informacyjny Mediazona opublikował raport, według którego od początku inwazji rosyjscy żołnierze wysłali do domów 58 ton zrabowanych towarów z ukraińskich terenów położonych w pobliżu granic z Rosją i Białorusią. W paczkach miały znajdować się takie przedmioty jak trampki, konserwy, telewizory, opony samochodowe czy namioty.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy