Reklama

Reklama

Ukraińcy weszli do Swiatohirska. Szef separatystów: To polscy najemnicy

Ukraińska ofensywa przekracza granicę obwodu charkowskiego. Tymczasem Denis Puszylin, przywódca separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej twierdzi, że w Swiatohirsku na terenie obwodu donieckiego zauważono "polskich najemników".

Ukraińska Gwardia Narodowa potwierdziła, że żołnierze wkroczyli do Swiatohirska w obwodzie donieckim i przejęli kontrolę nad miastem - poinformował portal Suspilne. W mieście są ukraińscy wojskowi, żołnierze gwardii i obrony terytorialnej.

Inaczej sprawę widzi jednak przywódca separatystów w tzw. Donieckiej Republice Ludowej, Denis Puszylin.

- Prawdopodobnie trudniejszy kierunek... Swiatohirsk. Powiem ci szczerze, że teraz... Ani my, ani nieprzyjaciel nie kontrolujemy w pełni tej miejscowości. Polscy najemnicy też byli widziani w tym kierunku, ale nasze jednostki również czynią pewne kroki - powiedział na nagraniu opublikowanym na Telegramie.

Reklama

Mer Swiatohirska podejrzany o zdradę stanu

W Swiatohirsku znajduje się Ławra Świętogórska - jedna z trzech prawosławnych ławr znajdujących się na Ukrainie. Podlega Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Mer Swiatohirska Wołodymyr Bandura od czerwca br. ma status podejrzanego o zdradę stanu, z powodu przyjęcia posady w tworzonych przez Rosjan okupacyjnych władzach miasta.

Ławra Świętogórska została uszkodzona w działaniach bojowych w marcu i w maju. W ostrzałach zginęło kilka osób ze wspólnoty klasztornej.

Ofensywa Ukrainy

Wiceszef MSW Ukrainy Jewhenij Jenin poinformował z kolei, że w ciągu ostatniej doby armia ukraińska przejęła kontrolę nad ośmioma miejscowościami w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Wymienił Izium, o którego wyzwoleniu informowano wcześniej i wsie wokół tego miasta.

- W ciągu doby ustanowiliśmy kontrolę nad ośmioma miejscowościami (...), są to: Izium, Buhajiwka, Czystowodiwka, Łypczaniwka, Kapytoliwka, Łewkiwka, Spiwakiwka, Kamjanka - powiedział Jenin. Są to wsie w rejonie iziumskim. 

Amerykański think-tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podkreśla, że oprócz udanej kontrofensywy w obwodzie charkowskim, Ukraińcy odnoszą sukcesy również na południu kraju. Siły rosyjskie prawdopodobnie wycofały się ze wsi Kyseliwka 15 km na północny zachód od Chersonia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy