Reklama

Ukraińcy weszli do rosyjskiej fabryki trolli. W środku szwedzkie karty SIM

Ukraińska policja zlikwidowała rosyjską fabrykę trolli i przejęła ponad 100 tys. kart SIM używanych rzekomo do tworzenia ponad 1,5 miliona fałszywych kont w celu szerzenia dezinformacji w internecie. Jak informują szwedzkie media, wiele kart pochodzi od szwedzkich operatorów Comviq i Lycamobile. - Oczywiście uważamy, że jest to godne ubolewania - powiedział Fredrik Hallstan, szef komunikacji w Tele2, w rozmowie z SVT Nyheter.

Tysiące kart SIM w workach, a także mnóstwo podłączonych telefonów komórkowych i mobilnych łączy szerokopasmowych. Film, który został opublikowany przez Wydział Cybernetycznej Policji Narodowej Ukrainy pokazuje uzbrojonych funkcjonariuszy policji przeszukujących rosyjską fabrykę trolli w ramach ogólnokrajowej operacji nazwanej "Fabryka botów".

"Podczas przeszukań domów zabezpieczono ponad 100 tys. kart SIM, które służyły do rejestracji fałszywych kont. W sumie sieć botów posiadała ponad 1,5 miliona kont w różnych sieciach społecznościowych, usługach e-mail i komunikatorach. Boty zostały zarejestrowane w celu rozpowszechniania dezinformacji i prorosyjskiej propagandy" - pisze policja w grudniowym komunikacie prasowym.

Reklama

Jak informuje szwedzki nadawca publiczny SVT, wśród zabezpieczonych kart znajdują się opakowania Lycamobile z tekstem w języku szwedzkim oraz stosy kart SIM marki Comviq, której właścicielem jest Tele2.

- Możemy założyć, że karty Comviq były wykorzystywane do czegoś, co jest działalnością przestępczą w tej fabryce - powiedział kierownik ds. komunikacji Fredrik Hallstan.

Szwecja: Koniec z niezarejestrowanymi kartami SIM

Po wybuchu wojny Comviq wprowadził darmowe rozmowy w Ukrainę oraz z Ukrainy, aby osoby uciekające przed agresorem mogły łatwiej się ze sobą skontaktować.

- Jeśli system ten został użyty i wykorzystany przez coś, co można uznać za działalność przestępczą, naturalnie traktujemy to bardzo poważnie - dodał Fredrik Hallstan.

Jak podkreśla SVT, w przeszłości stosunkowo łatwo było otrzymać kartę SIM w Szwecji bez rejestracji. Jednak po 1 sierpnia 2022 r. nie będzie można już kupować niezarejestrowanych i anonimowych kart do telefonów komórkowych ani mobilnego internetu szerokopasmowego.

Jak poradzić sobie z rosyjskimi farmami trolli? Skomentuj artykuł na Facebooku!

Czytaj też: Możesz dostać nawet 21 dni dodatkowego urlopu. Nie wszyscy zatrudnieni o tym wiedzą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | trolle | boty | Szwecja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy