Reklama

Reklama

Ukraińcy przechwycili rosyjski czołg. To supernowoczesna maszyna

Po raz pierwszy w trakcie trwania wojny Ukraińcy zdobyli supernowoczesny rosyjski czołg T-90M. Wcześniej armia ukraińska zdołała zniszczyć kilka pojazdów tego typu, lecz dopiero teraz udało się przechwycić maszynę bez poważniejszych uszkodzeń. To pozwala przyjrzeć się jej konstrukcji w szczegółach.

W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że armia ukraińska zdobyła zaawansowany rosyjski czołg T-90M. Ta maszyna to jeden z najnowocześniejszych sprzętów, jakie służą w rosyjskiej armii na ukraińskim froncie.

Czołg został zdobyty najprawdopodobniej w obwodzie charkowskim.

Wojna w Ukrainie. Ukraińcy przechwycili rosyjski czołg T-90M

Dotychczas Ukraińcy zdołali zniszczyć czołg T-90M, lecz dopiero teraz udało się go przechwycić bez poważniejszych uszkodzeń. O zniszczeniu maszyny informowaliśmy w maju br. Wówczas zlikwidowanie pojazdu potwierdzało brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Reklama

"Co najmniej jeden z czołgów T-90M został zniszczony w czasie walk" - mówił komunikat brytyjskich służb z maja. "T-90M został wprowadzony w 2016 roku i ma ulepszony pancerz, zmodernizowane działo oraz ulepszone systemy nawigacji satelitarnej" - analizowali Brytyjczycy.

Można uważać, że każda strata czołgu T-90M to potężny cios dla Sił Zbrojnych Rosji. Brytyjski wywiad zaznaczył w maju, że Rosja posiadała około 100 takich maszyn. Ich dokładna liczba na tym etapie wojny nie jest znana.

Supernowoczesny czołg T-90M. Pierwsze egzemplarze pochodzą z 2016 roku

Czołg T-90 wszedł do produkcji w 1993 roku. Na początku XXI wieku rozpoczęto prace nad poprawą parametrów czołgu, w szczególności odporności na nowoczesne środki przeciwpancerne, i jego dostosowaniem do konfliktów asymetrycznych. Tym samym zaczęła się produkcja modelu T-90M.

Pierwsze egzemplarze dostarczono w 2016 roku. Zakres modernizacji objął przede wszystkim montaż nowego uzbrojenia oraz systemu kierowania ogniem. Nowy modułowy pancerz reaktywny "Relikt" chroni kadłub i wieżę, a pancerz prętowy ochrania tylną część pojazdu.

Zastosowane systemy ochronne to również pokrycie materiałem "Nakidka", który absorbuje radary i izoluje ciepło, co znacząco utrudnia wykrywanie czołgu przez dostarczaną Ukrainie nowoczesną broń.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy