Reklama

Reklama

Ukraińcy pracują nad bronią dalekiego zasięgu. "Do końca roku możemy bardzo zaskoczyć przeciwnika"

Ukraiński koncern zbrojeniowy Ukrobronprom pracuje nad bronią dalekiego zasięgu - powiadomiono w poniedziałek. Broń o zasięgu 1000 kilometrów i głowicy bojowej o wadze 75 kilogramów ma być odpowiedzią na rosyjski terror. - Spodziewam się, że do końca roku możemy jeszcze bardzo zaskoczyć przeciwnika - zdradził Marin Brest, kierownik projektu.

W poniedziałek ukraiński koncern zbrojeniowy Ukrobronprom w mediach społecznościowych powiadomił, że pracuje nad bronią o zasięgu 1000 kilometrów i głowicy bojowej o wadze 75 kilogramów.

"Ukroboronprom pracuje w trybie ciągłym od początku inwazji. Praktycznie o niczym wam nie mówimy (uwierzcie, tak trzeba), ale to 'nic' już skutecznie działa na polu walki, a inne 'nic' raz za razem z powodzeniem przechodzi testy" - napisano. 

O pracach nad bronią, która ma być odpowiedzią na rosyjski terror opowiedział we wtorek na antenie ukraińskiej telewizji kierownik projektu Martin Brest. 

Reklama

- Doświadczenie zebrane przez osiem miesięcy (od początku u wojny - red.) sprawia, że boimy się ostrzałów naszych przedsiębiorstw i fabryk, dlatego udzielamy niewielu informacji na temat broni, ale tak, pracujemy nad nią, i tak zrobimy ją. Spodziewam się, że do końca roku możemy jeszcze bardzo zaskoczyć przeciwnika - przekazał.

Jak dodał, prace nad bronią trwają od początku wojny w Ukrainie. Brest podkreślił, że w trakcie prac koncern może liczyć na wsparcie sojuszników, którzy dzielą się swoim doświadczeniem. 

  

Równoległe prace nad bronią dalekiego zasięgu

Białoruski portal Bełsat powiadomił, że także fundacja "Powernyś żywym" we współpracy z ukraińskim wywiadem wojskowym pracuje nad nowym projektem. - Nie pierwszy miesiąc pracujemy nad bronią dalekiego zasięgu. Bolą nas Bachmut, Zaporoże, Mikołajów, Kijów oraz wszystkie ukraińskie miasta i wsie, które stale ostrzeliwują Rosjanie. Wróg zostanie ukarany. Dziś uchylamy rąbek tajemnicy o nowym projekcie, jaki realizujemy - napisano.  

Według przedstawiciela fundacji prace nad nowym projektem trwają od dwóch miesięcy

W ubiegłym tygodniu siły rosyjskie rozpoczęły zmasowane ataki lotnicze w Ukrainie. W poniedziałek na skutek ataku na stolicę zginęły trzy osoby. We wtorek rano Rosjanie ostrzelali m.in. obiekty infrastruktury energetycznej w Kijowie, Dnieprze, Żytomierzu oraz zakłady przemysłowe w Charkowie.

Reklama

Reklama

Reklama