Reklama

Ukraińcy mają nowy zaawansowany pojazd. Skonstruowali go sami

Ukraińcy skonstruowali rodzimy pojazd terenowy, który z powodzeniem zaczął służbę na linii frontu - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Bohun - bo tak nazywa się nowy sprzęt - posiada dwie wersje i może przemierzać tereny podmokłe. "Z takim sąsiadem jak Rosja walka o niepodległość i wolność nie jest możliwa bez silnego potencjału obronnego" - napisał szef resortu w mediach społecznościowych.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaprezentował w mediach społecznościowych nowy pojazd Bohun. To maszyna opracowana przez kijowską firmę Oqadro International, która pierwotnie miała pełnić służbę podczas sytuacji kryzysowych.

Wybuch wojny na Ukrainie zmusił jednak projektantów do zmiany przeznaczenia sprzętu.

Reklama

Wojna na Ukrainie. Bohun przysłuży się armii

Bohun to "pojazd wysokiej klasy" - stwierdził Reznikow. Jego konstrukcja jest wodoszczelna, a wysokie koła o średnicy 160 cm pozwalają na pokonywanie podmokłych terenów, a także wysokich śniegów.

Jak wskazał szef resortu, na froncie znajdują się już dwie maszyny - jedna w wersji kabrioletowej, bez dachu i specjalnymi siedziskami dla załogi, skonstruowana z myślą o jednostkach powietrznodesantowych, czyli spadochroniarzach i oddziałach szturmowych.

Drugi Bohun z kolei posiada kabinę i jest przeznaczony do ewakuacji z linii frontów i celów medycznych.

"Walczymy o naszą niepodległość i wolność, która - zwłaszcza z takim sąsiadem (jak Rosji - red.) - nie jest możliwa bez silnego potencjału obronnego" - napisał Reznikow i pokreślił, że w walce potrzebny jest nie tylko sprzęt dostarczany przez zachodnich partnerów, lecz także ten wyprodukowany przez rodzimy przemysł zbrojeniowy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy