Reklama

Reklama

Ukraińcy aresztowali rosyjskiego agenta. Miał zamordować ważnych polityków

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oraz szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow byli na liście celów rosyjskiego agenta działającego w obwodzie wołyńskim. Mężczyzna został jednak w porę wytropiony i aresztowany na polecenie biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.

Agenta aresztowano w sierpniu dzięki złożonej operacji ukraińskich służb, lecz wcześniej nie podawano tego faktu do publicznej wiadomości. Aresztowany to mieszkaniec obwodu ługańskiego, który od 2014 roku popierał agresję Rosji przeciwko Ukrainie i osobiście brał udział w działaniach zbrojnych w szeregach sił samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej. 

Po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę w lutym br. przebywał w Rosji, gdzie został zwerbowany przez Zarząd Główny Sztabu rosyjskich sił zbrojnych - napisało biuro Prokuratora Generalnego na Telegramie.

Reklama

Agent aresztowany i oskarżony o zdradę stanu

Według ustaleń tej instytucji w maju 2022 roku mężczyzna otrzymał zadanie przygotowania zabójstwa jednego z dowódców oddziału wojska ukraińskiego, co miało być "testem" przed zleceniem mu zabójstw kilku ważnych osób, między innymi ministra obrony Reznikowa i szefa HUR Budanowa, a także jednego z byłych dowódców pułku Azow, doradcy jednego z ministrów oraz innych. Za zabicie każdego z nich miał dostać wynagrodzenie w wysokości 100 tys. USD.

Został oskarżony o zdradę stanu, przygotowania do zabójstwa na zamówienie oraz udział w nielegalnej formacji zbrojnej oraz w organizacji terrorystycznej - podało biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama