Reklama

Reklama

Ukraińcy alarmują: Iran wyśle nową partię broni Rosji

Iran planuje wysłać Rosji kolejnych ponad 200 sztuk dronów bojowych - przekazał wywiad wojskowy Ukrainy. Dostawa ma zostać zrealizowana w ciągu najbliższych kilku dni.

Informację przekazał w mediach społecznościowych Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR). 

Według ustaleń strony ukraińskiej, wysłane zostaną trzy rodzaje dronów bojowych: Shahed-136, Mohajer-6 i Arash-2, a dostawa planowana jest na początek listopada. 

Wojna w Ukrainie. Iran dostarczy Rosji nowe drony bojowe

Drony mają zostać przekazane drogą przez Morze Kaspijskie i port w Astrachaniu. Do Rosji mają one dotrzeć w częściach i tam zostaną złożone. Rosjanie mają je też przemalować i nanieść swoje oznaczenia, m.in. Gerań-2 na drony Shahed-136.

Iran nigdy oficjalnie nie potwierdził, że przekazuje Rosji uzbrojenie, ale regularnie informują o tym wywiady obcych państw, a także Ukraina, która publikowała zdjęcia maszyn.

Reklama

Od 13 września, kiedy Rosjanie po raz pierwszy zastosowali podczas inwazji drony kamikadze, ukraińskie siły obrony zestrzeliły ponad 300 takich bezzałogowców - podano. 

Jeszcze pod koniec września ze względu przekazywanie Rosji dronów, w Ukrainie została podjęta decyzja o pozbawieniu akredytacji ambasadora Iranu, a także zmniejszeniu personelu dyplomatycznego w Kijowie. W odpowiedzi na decyzję władz w Kijowie, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu Nasser Kanaani  zapowiedział, że taka sama decyzja zostanie pojęta przez władze irańskie wobec ambasadora Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama