Reklama

Reklama

Ukraina. Właściciel Azowstalu pozwał Rosję za miliardy strat w interesach

Rinat Achmetow, który jest m.in. właścicielem zakładów Azowstal w Mariupolu, złożył w poniedziałek pozew przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, domagając się rekompensaty za liczone w miliardach dolarów straty w interesach od początku rosyjskiej inwazji - przekazał holding finansowy Achmetowa System Capital Management (SCM). Achmetow to najbogatszy człowiek w Ukrainie.

Achmetow pozwał Rosję za "ciężkie naruszenia jego praw własności" - podaje agencja Reutera za SCM.

Magnat biznesowy domaga się także sądowego nakazu "zapobiegającego angażowaniu się Rosji w dalszą blokadę, grabież, dywersję i niszczenie zboża i stali" produkowanych przez należące do niego przedsiębiorstwa.

"Zło nie może pozostać bez kary. Zbrodnie Rosji przeciwko Ukrainie i naszemu narodowi są skandaliczne, i ci, którzy ich dokonali, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności" - skomentował Achmetow, którego słowa przekazał SCM.

Reklama

Straty liczone w miliardach dolarów

Achmetow powiedział w zeszłym miesiącu, że jego firma Metinvest, największy producent stali na Ukrainie, poniosła straty w wysokości od 17 do 20 mld dolarów z powodu rosyjskiego bombardowania zakładów w Mariupolu.

Zapytany o pozew rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie podlega już jurysdykcji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Magazyn Forbes określił majątek Achmetowa w 2013 roku na 15,4 mld dolarów. Od tego czasu jego imperium biznesowe zostało dotknięte rosyjską inwazją w tym roku i latami walk na wschodzie Ukrainy. W 2014 roku najbogatszy człowiek na Ukrainie wsparł obóz władz w Kijowie, oskarżając prorosyjskich separatystów o zdobywanie wschodniej części kraju ogniem i mieczem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy