Reklama

Ukraina: Ukraiński pułkownik wskazał, kiedy Rosja może przeprowadzić zmasowany atak

Rosja może przeprowadzić zmasowany atak na Ukrainę 20 grudnia - przekazał ekspert wojskowy i pułkownik rezerwy ukraińskich sił zbrojnych Roman Switan, pytany o rakietowe "fajerwerki" na Nowy Rok. Zdaniem eksperta, siły rosyjskie w 2022 roku przeprowadzą jeszcze jeden zmasowany atak, ale z wykorzystaniem mniejszej ilości pocisków. - Rosji pozostaje zapas rakiet na 5-7 ataków, jeśli nasilenie będzie takie jak 5 grudnia. Po tym Federacja Rosyjska zostanie z niczym - ocenił.

- Patrząc na cykl przegotowań rakiet, Rosja może przeprowadzić taki sam atak, jakiego dokonała piątego grudnia, ale to wszystko. Więcej niż 100 rakiet nie będzie w stanie użyć - przekazał, cytowany przez ukraiński portal Glavred. 

- Około 20 grudnia Rosja może przeprowadzić atak rakietowy. Następny będzie już po Nowym Roku - ocenił. 

"Rosji pozostaje zapas rakiet na 5-7 ataków"

Roman Switan został także zapytany, czy Rosja rzeczywiście mierzy się z "deficytem rakietowym". Pułkownik przekazał, że w tym momencie siły rosyjskie posiadają małe ilości pocisków Iskander. - Dlatego praktycznie nie widzimy tych rakiet. Rosja zostawia sobie zapas tych rakiet, którego nie rusza. Zostaną użyte w jakimś zmasowanym ataku - przekazał. Jak dodał, siły rosyjskie dysponują również pociskami manewrującymi typu Kh-101 i Kh-555 oraz morskie. - Tych rakiet na każdej pozycji jest niewiele ponad sto, pocisków Kalibr trochę ponad 200. Reszty mają nie więcej niż 500 - powiadomił.

Reklama

Pułkownik przekazał, że Rosja dysponuje jeszcze rakietami S-300. - To broń o zasięgu do 100 km na froncie, więc nie można mówić o masowym użyciu tego typu pocisków - dodał. 

Jak powiadomił, siły rosyjskie wykorzystują obecnie zapas rakiet, który produkowany był w czasach Związku Radzieckiego. - Dlatego, jeśli nie weźmiemy pod uwagę rakiet typu S-300, Rosji pozostaje zapas rakiet na 5-7 ataków, jeśli nasilenie będzie takie jak 5 grudnia. Po tym Federacja Rosyjska zostanie z niczym - przekazał. 

Zapytany o możliwe postępy ukraińskich obrońców zimą odpowiedział: - Wszystko będzie zależeć od broni, która zostanie nam przekazana przez naszych partnerów i którą sami wyprodukujemy. Jeżeli nasze prośby zostaną spełnione, siły zbrojne mogą w okresie zimowym przekroczyć granice ustanowione w 1991 roku, wyzwalając Krym i Donbas

ZOBACZ: Zima pomoże Ukrainie. ISW o kontrofensywie

Ukraina: Rosyjski atak 5 grudnia 

W poniedziałek, 5 grudnia Rosja wypuściła 70 rakiet na terytorium Ukrainy, przeprowadzając ósmy zmasowany atak. Rosjanie ponownie zaatakowali infrastrukturę energetyczną. Na skutek ataku w obwodzie odeskim zostały uszkodzone dwa obiekty, natomiast w samej Odessie przerwane zostały dostawy światła i wody.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | Rosja | Ukraina | broń

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy