Reklama

Reklama

Ukraina: Trwają walki o strategiczny Półwysep Kinburnski

Na Półwyspie Kinburnskim w obwodzie mikołajowskim trwają walki. Wcześniej w mediach pojawiały się doniesienia, że Siły Zbrojne Ukrainy przejęły kontrolę na tym miejscem. Jak przekazała rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe, na półwyspie wciąż pozostają wojska rosyjskie.

W sobotę i w niedzielę w ukraińskich mediach pojawiły się infomacje, że Siły Zbrojne Ukrainy dotarły do półwyspu Kinburn w obwodzie mikołajowskim. Wskazywano, że z tego miejsca ma być obecnie prowadzona ukraińska kontrofensywa.  

Informacje te nie zostały oficjalnie potwierdzone stronę ukraińską. W sobotę rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe przekazała, że na półwyspie, który pozostał jednym niewyzwolonym terytorium obwodu mikołajowskiego, trwają walki.  

- Na półwyspie Kinburnskim pozostaje wróg. Teraz trwają tam walki. A jeśli postawiliśmy sobie za cel zwolnienie całego obwodu mikołajewskiego, zostanie on zwolniony - mówiła na antenie ukrainskiej telewizji.  

Reklama

Rzeczniczka dodała, że spodziewa się, że niebawem będzie można przekazać, że półwysep został zwolniony.  

Trwają walki o półwysep 

Mimo doniesień o desancie Ukraińców na strategicznym półwyspie, w niedzielę walki wciąż trwają. W mediach społecznościowych pojawiło się potwierdzenie, że żołnierze znajdują się na półwyspie, a także zdementowano informacje o wyzwoleniu tego terenu przez wojska ukraińskie. 

"Jesteśmy na półwyspie, tak. Wstrzymajcie się do oficjalnych oświadczeń i po prostu módlcie się się i trzymaj kciuki za naszych chłopaków. Trwają walki" - poinformował w niedzielę kanał vanek_nikolaev na Telegramie. Informator ma kontakt z ukraińskimi władzami m.in. gubernatorem obwodu mikołajowskiego Witalijem Kimem.

Rosyjskie media informują o "zniszczeniu" ukraińskich żołnierzy 

W niedzielę wieczorem prokremlowska agencja RIA Nowosti powiadomiła, że wojska rosyjskie "zniszczyły 20 sabotażystów Sił Zbrojnych Ukrainy podczas próby lądowania na Mierzei Kinburskiej". Według informatora agencji, do próby lądowania miało dojść w niedzielę rano.

- Dziś rano, podczas próby lądowania w pobliżu wsi Pokrowskoje na Mierzei Kinburskiej, grupa sabotażowa z 73. Centrum Morskiego Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy została zniszczona. Potwierdzono trafienie czterech lekkich pojazdów pływających - media rosyjskie cytują wypowiedź informatora. 

Półwysep Kinburski znajduje w południowej Ukrainie, oddziela ujście Dniepru i Bohu od Morza Czarnego. Administracyjnie półwysep jest podzielony na dwa regiony, w dwóch obwodach: mikołajowskim i chersońskim.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy