Reklama

Reklama

Ukraina: Świstak przepowiadający koniec zimy przetrwał rosyjską okupację

Świstak Tymko III przetrwał rosyjską okupację i ma się dobrze - poinformował portal Meduza. Zwierzę tradycyjnie w lutym przewiduje w Ukrainie termin nadejścia wiosny. Wieś Nesteriwka, gdzie mieszka gryzoń, znajduje się na wschodzie kraju i przez pół roku była pod kontrolą agresora.

Tymko III, wraz z ok. 30 innymi świstakami, mieszka w stacji biologicznej charkowskiego Uniwersytetu im. Karazina. Położona ok. 75 km na południowy wschód od Charkowa Nesteriwka została zajęta przez Rosjan w pierwszych dniach inwazji i wyzwolona przez Siły Zbrojne Ukrainy podczas wrześniowej kontrofensywy.

- Przez cały ten czas zwierzętami zajmowało się dwoje opiekunów: Wołodymyr i Hałyna, którzy zostali ze zwierzętami - powiedział portalowi dyrektor stacji Wołodymyr Hrubnyk. 

- To dzięki ich pracy wszystkie zwierzęta przetrwały, są zdrowe i mają się dobrze - podkreślił.

Reklama

Wojna w Ukrainie. Świstak Tymko III przetrwał rosyjską okupację

- Teraz świstaki przygotowują się do zimowego odpoczynku. Mam nadzieję, że w lutym Tymko III znów przepowie koniec zimy, tak jak przed wojną - przekazał Hrubnyk.

Tymko III jest tradycyjnie budzony w pierwszych dniach lutego. Jeśli nie zobaczy swojego cienia, oznacza to szybkie nadejście wiosny, a jeśli go zobaczy - kolejne sześć tygodni zimy.

Stacja Uniwersytetu im. Karazina urządza Dzień Świstaka od 2004 roku. Wzoruje się na amerykańskim rytuale ze stanu Pensylwania, gdzie nadejście wiosny przepowiada najsłynniejszy świstak świata, Phil. 

Reklama

Reklama

Reklama