Reklama

Reklama

Ukraina stworzy "księgę katów". Będą w niej dane rosyjskich zbrodniarzy

Ukraina stworzy system informacyjny tzw. księgę katów, w której będą publikowane dane rosyjskich wojskowych odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. System ma ruszyć w przyszłym tygodniu.

- W przyszłym tygodniu planujemy uruchomienie specjalnej "księgi katów" - systemu informacyjnego, który gromadzi potwierdzone dane o zbrodniarzach wojennych i przestępcach z armii rosyjskiej. Wielokrotnie podkreślałem, że będą oni pociągnięci do odpowiedzialności. Zbliżamy się do tego krok po kroku - powiedział Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu, które zostało opublikowane we wtorek.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że wszyscy, którzy dopuścili się zbrodni wojennych m.in. w Buczy i Mariupolu "zostaną pociągnięci do odpowiedzialności".

Reklama

Wołodymyr Zełenski: Rosyjski okupant nie spodziewał się tak silnego oporu

Ukraiński prezydent podkreślił też, że rosyjski okupant nie spodziewał się tak silnego oporu ukraińskiego wojska, w związku z czym armia rosyjska stara się ściągnąć dodatkowe rezerwy w kierunku Donbasu. Również w kierunku chersońskim przerzucane są nowe jednostki.

Zobacz też: Wojna w Ukrainie. Eksport zboża. Porozumienie Turcji i Rosji

W swym przemówieniu Zełenski pytał retorycznie o sens tych działań, gdyż zdaniem prezydenta okupant jest już świadomy, że w Ukrainie nie ma dla niego perspektyw. Nastroje takie są rejestrowane w przechwyconych rozmowach żołnierzy rosyjskich - dodał.

W ciągu ostatniej doby, zdaniem prezydenta Ukrainy, sytuacja na froncie w Ukrainie nie uległa znaczącej zmianie, a obronę Donbasu określił jako:"absolutnie heroiczną".

Rosną straty Rosji. "Całkowicie bezsensowna wojna"

Zełenski podał, że na Ukrainie od początku inwazji zginęło już ponad 31 tysięcy rosyjskich żołnierzy. - Rosja traci za całkowicie bezsensowną wojnę przeciwko Ukrainie 300 istnień ludzkich dziennie - powiedział i dodał: "nadejdzie dzień, kiedy liczba strat, nawet dla Rosji, przekroczy dopuszczalny limit".

Prezydent omówił również przygotowania do nadchodzącej zimy z punktu widzenia polityki energetycznej. Jego zdaniem, w obecnej sytuacji, spowodowanej agresją Rosji, nadchodzący sezon grzewczy będzie najtrudniejszy z wszystkich lat niepodległości. Ukraina w nadchodzącym czasie nie zamierza sprzedawać gazu i węgla za granicę. 

Cała produkcja krajowa ma być skierowana na zaspokojenie potrzeb wewnętrznych. Jednocześnie, jak poinformował prezydent, dzięki mocom wytwórczym dostępnym na Ukrainie będzie robione wszystko by zwiększyć możliwości eksportu energii elektrycznej, co zwiększy nie tylko wpływy dewizowe, ale dzięki przystąpieniu Ukrainy do zjednoczonej sieci energetycznej Europy pozwoli na stabilizację sytuacji energetycznej w krajach sąsiednich, a tym samym ich uniezależnienie się od rosyjskich źródeł energii.

Reklama

Reklama

Reklama