Reklama

Reklama

Ukraina. Rosjanie wwieźli nowy sprzęt wojskowy na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Oddziały armii rosyjskiej wwiozły w poniedziałek na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej kolejne dwa transportery opancerzone i sześć ciężarówek - poinformowała krajowa spółka Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych.

W komunikacie opublikowanym w serwisie Telegram, Enerhoatom podał, że pojazdy te trafiły do strefy remontowej. Rosjanie zwiększyli też liczbę wojskowych na terenie elektrowni.

Enerhoatom opublikował post ze zdjęciem wjeżdżających rosyjskich pojazdów opancerzonych. Na grafice pojazdy oraz żołnierze zostali pokolorowani na czerwono.

Ryzyko katastrofy nuklearnej

Jak oszacował Enerhoatom, liczba jednostek sprzętu wojskowego Rosjan na terenie siłowni przekracza obecnie 40. 16 pojazdów stoi koło pierwszego reaktora elektrowni, a siedem koło drugiego.

Położona na południu Ukrainy Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa taka placówka w Europie. Została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. 

Reklama

Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Według strony ukraińskiej rosyjscy żołnierze ostrzeliwują okolice elektrowni, stwarzając poważne niebezpieczeństwo katastrofy nuklearnej. Kijów oskarża stronę rosyjską o szantaż nuklearny.

Reklama

Reklama

Reklama