Reklama

Ukraina: Rosjanie opuścili Nową Kachowkę. Okupacyjna władza zaprzecza

Wszystkie rosyjskie jednostki opuściły okupowane od początku inwazji miasto Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim - powiadomił w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Doniesieniom o wycofaniu wojsk zaprzeczył mianowany przez rosyjskich okupantów "szef" obwodu Wołodymyr Saldo. Sztab później wycofał się z przekazanych informacji.

"Według stanu z 22 marca 2023 roku wszystkie jednostki armii okupanta, które były rozlokowane w mieście Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim, opuściły miasto. Zostało to poprzedzone obchodem po mieszkaniach ludności cywilnej w celu wzbogacenia się" - podał sztab. 

Nowa Kachowka. Rosjanie okupowali miasto od początku inwazji

Rosyjscy okupanci mieli "konfiskować" w dużej ilości sprzęt AGD i elektroniczny, biżuterię, odzież i telefony komórkowe.

Nowa Kachowka znajduje się na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Rosjanie zajęli miasto już w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. 

Reklama

Mianowany przez rosyjskich okupantów "szef" obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo zaprzeczył, by Rosjanie wycofali się z miasta. "Oficjalnie oświadczam, że wszystkie rosyjskie jednostki w Nowej Kachowce, a także w innych miejscach stacjonowania na lewym brzegu Dniepru pozostają na swoich miejscach" - napisał w serwisie Telegram. 

Zdaniem kolaboranta, "fałszywe informacje" ukraińskiego sztabu spowodowane są "słabym efektem PR" po wizycie Zełenskiego w obwodzie chersońskim. "Potrzebują więcej wirtualnych zwycięstw" - ocenił. 

Sztab wycofał się z informacji

Po opublikowaniu informacji przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zamieszczona została aktualizacja. 

"Okupanci nadal tymczasowo znajdują się w Nowej Kachowce. Informacja o rzekomym wycofaniu się przeciwnika z tej miejscowości była opublikowana wskutek nieprawidłowego wykorzystania posiadanych danych. Jednak z pewnością wyzwolimy też Nową Kachowkę" - napisano. 

Ukraina: Sytuacja na froncie

Zgodnie z komunikatem sztabu, na kierunkach chersońskim i zaporoskim Rosjanie prowadzą działania obronne. W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili dwa ataki lotnicze, wystrzelili dwa pociski rakietowe, a także przeprowadzili 18 ostrzałów z wyrzutni rakietowych. "Utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia rakietowego na całym terytorium Ukrainy" - napisano. 

Bachmut w obwodzie donieckim wciąż pozostaje miejscem najbardziej zaciętych walk w Ukrainie. Rosjanie zwiększyli również presję na miasto Awdijiwka. Według sztabu, działania Rosjan na kierunku adwijiwskim były "nieudane"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojna w Ukrainie 2022 | rosyjscy żołnierze | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy