Reklama

Reklama

Ukraina. Prezydent Wołodymyr Zełenski zwolnił kolejnych pracowników służb

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił szefów struktur Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodach kijowskim i tarnopolskim, a także przeniósł szefa SBU w obwodzie lwowskim do Kijowa - przekazała agencja Ukrinform, powołując się na prezydencki dekret. To kolejne przetasowania w ukraińskich służbach po rozpoczęciu wojny.

Zgodnie z dekretem, o którym informuje w poniedziałek agencja Ukrinform ze stanowiska szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w obwodzie lwowskim odchodzi Artem Bondarenko. Został on mianowany szefem SBU w Kijowie i obwodzie kijowskim. Zastąpi na tym stanowisku dotychczasowego szefa stołecznych służb Serhija Zajca.

W obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy zdymisjonowany został dotychczasowy szef regionalnych struktur SBU, Jurij Borejczuk.

Kolejne zwolnienia w SBU

Przetasowania w służbach rozpoczęły się w połowie lipca br., gdy Zełenski zwolnił szefa SBU Iwana Bakanowa. Według mediów Bakanow był obwiniany za błędy, które doprowadziły m.in. do zajęcia przez wojska rosyjskie Chersonia na południu kraju.

Reklama

Obwody lwowski i tarnopolski leżą na zachodniej Ukrainie, poza terenami okupowanymi. Rosjanie w trakcie wojny, rozpoczętej 24 lutego, przez kilka tygodni okupowali niektóre miejscowości w obwodzie kijowskim, bezskutecznie atakując stolicę Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama