Reklama

Reklama

Ukraina niszczy rosyjski sprzęt precyzyjnymi pociskami Excalibur

W sieci pojawiło się nagranie pokazujące działanie nowoczesnych rakiet Excalibur. Broń ta jest niezwykle precyzyjna i skuteczna, a jeden pocisk kosztuje około 112 tys. dolarów. Pociski naprowadzane dzięki sygnałowi GPS zostały użyte prawdopodobnie w obwodzie chersońskim. Zniszczone zostały dwie rosyjskie ciężarówki artyleryjskie.

"Chociaż nie możemy tutaj potwierdzić użycia Excalibura - duża celność, schemat wybuchu, siła i rodzaj namierzonego sprzętu (ciężarówki artyleryjskie znajdują się zwykle daleko od linii frontu) sugerują użycie kierowanej artylerii na daleki zasięg" - poinformowano na Twitterze. 

Pociski uderzyły w dwie ciężarówki artyleryjskie Kamaz. Obiekty zostały doszczętnie zniszczone. "To prawdopodobnie pierwsze wideo prezentujące pociski Excalibur w akcji" - dodano. 

Ukraina otrzymała pociski od Kanady

Lekkie haubice M777 wraz z pociskami Excalibur trafiły na Ukrainę dzięki kanadyjskiemu wsparciu. W kwietniu na front przekazano 4 z 37 haubic, które kanadyjska armia zakupiła w czasie wojny w Afganistanie oraz zapas amunicji. 

Reklama

Więcej o pociskach Excalibur przeczytasz w Więcej o pociskach Excalibur przeczytasz w serwisie Geekweek

Pociski naprowadzane są za pomocą sygnału GPS, a w czasie lotu mogą korygować swoją pozycję w stosunku do celu. Są w stanie uderzać w cel z dokładnością do dwóch metrów, a ich zasięg wynosi do 40 km. Koszt jednego pocisku to około 112 tys. dolarów - podaje portal CBC News. 

Haubice są łatwe w transporcie, ponieważ mogą być holowane przez samochody terenowe.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy