Reklama

Reklama

Ukraina: Kijów znów zaatakowany. 14 wystrzelonych rakiet

W niedzielę rano Rosjanie wystrzelili 14 rakiet w kierunku Kijowa i obwodu kijowskiego. Trafiony został m.in. budynek mieszkalny w stolicy kraju. Co najmniej jedna osoba zginęła. Wcześniej informowano o pięciu rannych.

Wcześniej mer Kijowa Witalij Kliczko podał, że spod gruzów zniszczonego wielopiętrowego budynku mieszkalnego wydobyto siedmioletnią żywą dziewczynkę. Według służb ratunkowych trwają poszukiwania jej rodziców na górnych piętrach.

Szef służb ratunkowych Serhij Kruk, cytowany przez Suspilne, poinformował, że na miejscu pracuje 80 ratowników przy wsparciu 20 sztuk sprzętu.

Według szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrija Jermaka rakiety trafiły nie tylko w budynek mieszkalny, ale również w przedszkole. 

Reklama

Deputowany Ołeksij Honczarenko poinformował, że w niedzielę rano siły rosyjskie wystrzeliły w kierunku Kijowa i obwodu kijowskiego 14 rakiet. Według spółki Energoatom jedna z nich przeleciała na krytycznie niskiej wysokości nad Południowoukraińską Elektrownią Atomową.

O zestrzeleniu jednej z rakiet przez ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej powiadomił szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. 

Ofiara śmiertelna ataku

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów - powiedział w niedzielę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko portalowi Ukraińska Prawda.

Heraszczenko oznajmił, że ofiarą śmiertelną jest mężczyzna. Wcześniej uratowano jego ośmioletnią córkę, która obecnie przebywa w szpitalu.

Jak dodał, matka dziewczynki jest obywatelką Rosji i także odniosła obrażenia. Już została wydobyta spod gruzów i jest pod opieką lekarzy.

Rzecznik dowództwa sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnak powiedział w telewizji, że Kijów został zaatakowany z bombowców Tu-95 i Tu-160 pociskami manewrującymi Ch-101.

Ukraińska armia: Najnowszy bilans rosyjskich strat

Armia rosyjska straciła do tej pory w inwazji na Ukrainę około 34 850 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu minionej doby - oświadczył w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie zniszczyły 21 czołgów, 14 pojazdów opancerzonych, dwa systemy rakietowe, dwa pociski manewrujące, cztery drony i cztery pojazdy i cysterny - głosi komunikat. W oświadczeniu na Facebooku sztab podał, że największe straty Rosjanie ponieśli w Donbasie, na kierunkach Bachmutu i Kurachowego.

Ogółem - według strony ukraińskiej - Rosja straciła do tej pory w wojnie, rozpoczętej 24 lutego, 1532 czołgi, 3659 pojazdów opancerzonych, 764 systemy artyleryjskie, 243 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 99 systemów przeciwlotniczych, 217 samolotów, 184 śmigłowce, 630 dronów, 139 pocisków manewrujących, 14 jednostek pływających i 2564 inne pojazdy i cysterny.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy