Reklama

Reklama

Ukraina. ISW: Rosja próbuje zmobilizować przemysł obronny do dłuższej wojny

Rosja usiłuje zmobilizować krajowy przemysł obronny do dłuższej wojny z Ukrainą - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Jak wskazano, Władimir Putin przygotowuje zmiany w programie państwowych zamówień w sferze obrony, na które wydatki mają zostać zwiększone nawet o 700 mld rubli.

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) "poinformował, że Kreml zainicjował na początku sierpnia 'mobilizację przemysłu' w zakładach obronnych, zabraniając niektórym pracownikom i całemu kierownictwu państwowego rosyjskiego konglomeratu Rostec brania urlopów. HUR dodał, że komisja przemysłu obronnego Federacji Rosyjskiej, której przewodniczy Władimir Putin, przygotowuje zmiany w programie państwowych zamówień w sferze obrony. Wydatki mają być zwiększone o 600-700 mld rubli (ok. 10 mld USD)" - relacjonuje ISW.

Wizyta Szojgu u producenta czołgów

Amerykański ośrodek zwraca też uwagę na doniesienia rosyjskiego portalu Ura, według którego w zakładach Urałwagonzawod wizytę złożył 12 sierpnia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Urałwagonzawod to największy rosyjski producent czołgów. Według wywiadu ukraińskiego zakłady borykają się z problemami finansowymi z powodu sankcji zachodnich i nie wywiązały się z kontraktów państwowych.

Reklama

"Jeśli wizyta Szojgu faktycznie się odbyła, to sugeruje ona, że Kreml próbuje wznowić operacje kompleksu wojskowo-przemysłowego, lub je rozszerzyć" - ocenia ISW. Przypomina, że już wcześniej wskazywał na "kryptomobilizację gospodarki rosyjskiej" dokonywaną przy pomocy regulacji prawnych.

Chodzi o przepisy podpisane przez Putina 14 lipca br., zobowiązujące biznes rosyjski - zarówno państwowy, jak i prywatny - do wykonywania zamówień wojskowych. Przepisy te pozwalają również władzom państwowym na wprowadzanie zmian w warunkach zatrudnienia pracowników przedsiębiorstw.

Przyjęcie tych przepisów "wskazuje, że Kreml będzie wprowadzał dalsze kroki na rzecz rozszerzenia swej bezpośredniej kontroli nad działaniami rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego" - prognozuje ISW

Reklama

Reklama

Reklama